Któż z nas nie chciałby mieć doskonałej pamięci… która szczególnie potrzebna jest w momencie nauki. A uczymy się tak naprawdę bez przerwy. Nie tylko w szkole, na studiach, ale i w pracy niejednokrotnie musimy zapamiętać Szereg nowych treści, czy chociażby imiona kolegów. A mnóstwo osób, wbrew pozorom, nawet z tym ma ogromne problemy. Otóż istnieją metody nauki, które sprawią, że znacznie szybciej niż do tej pory przyswoimy wiedzę, z jakiejkolwiek dziedziny.
Któż z nas nie chciałby mieć doskonałej pamięci… która szczególnie potrzebna jest w momencie nauki. A uczymy się tak naprawdę bez przerwy. Nie tylko w szkole, na studiach, ale i w pracy niejednokrotnie musimy zapamiętać Szereg nowych treści, czy chociażby imiona kolegów. A mnóstwo osób, wbrew pozorom, nawet z tym ma ogromne problemy. Otóż istnieją metody nauki, które sprawią, że znacznie szybciej niż do tej pory przyswoimy wiedzę, z jakiejkolwiek dziedziny.
Nadmierne powtarzanie materiału?
Istotną kwestią jest, aby nie skupiać się na, czasami wręcz bezmyślnym, powtarzaniu materiału. To przypominanie sobie informacji jest najważniejsze. Nawet nie jesteśmy świadomi, że nasz mózg zapamiętuje dosłownie wszystkie informacje, z jakimi ma styczność. Człowiek, przy użyciu odpowiednich technik, jest w stanie zapamiętać najdrobniejsze szczegóły.
Procesy w mózgu
Pamięć aktywują odpowiednie neurony w mózgu. Czytanie tekstu aktywuje zupełnie inne ścieżki mózgowe, niż wygłaszanie go na głos z pamięci. Przy kilkakrotnym czytaniu tekstu uruchamiamy inne połączenia, niż w przypadku wygłaszania nauczonego tekstu.
Aby zapamiętać jakikolwiek tekst, musimy go zrozumieć. Wykucie na pamięć, formułek, których znaczenia nie jesteśmy w stanie pojąć, nie przyniosą długotrwałego efektu. Jeżeli nie znamy znaczenia poszczególnych słów, konieczne je sprawdźmy. Uczmy się na głos, modulując głosem w momentach szczególnie trudnych. Uruchomimy wtedy nie tylko wzrok, ale i słuch.
Jak się uczyć żeby zapamiętać jak najwięcej?
Dosyć czasochłonną, ale skuteczną metodą jest przepisanie tekstu i użycie przy tym jak największej ilości kolorów. Już podczas samego pisania sporo zapamiętamy. A własnoręcznie napisany, kolorowy tekst mózg odbiera znacznie atrakcyjniej. Oczywiste jest, iż absurdalne wręcz jest przepisywanie całej książki, dlatego też posłużmy się wtedy zakreślaczami. W takiej sytuacji możemy także napisać streszczenie.
Jeśli konieczne jest nauczenie się konkretnej definicji słowo w słowo, dobrym, aczkolwiek, mogłoby się wydawać, dziwnym pomysłem jest zapamiętanie pierwszych liter każdego wyrazu.
Przypominanie
Zastanawiając się – jak się uczyć, musimy być świadomi jak ważną rolę pełni przypominanie. Jest to najważniejszy element całego procesu nauki. Swoje myśli skupmy właśnie na tym, do czego chcemy wrócić, nie rozpraszajmy się niczym innym. Działajmy na zasadzie skojarzeń, przypomnijmy sobie w jakim miejscu się uczyliśmy, o której godzinie, jak byliśmy ubrani. W ten sposób mózg łatwiej zlokalizuje tekst, którego potrzebujemy. Nazywa się to procesem aktywowania wiedzy. Pomiędzy przypominaniem, podobnie jak w trakcie samej nauki, róbmy sobie przerwy. Dobrze byłoby dotlenić mózg świeżym powietrzem. Nerwy są tutaj wrogiem numer jeden! Nie stresujmy się, jeżeli nie od razu wszystko zapamiętamy. Podejdźmy do samych siebie z dużą dozą wyrozumiałości i cierpliwości.
Odpowiednia przestrzeń
Miejsce, w którym się uczymy także nie pozostaje bez znaczenia. Powinna to być przestrzeń pozbawiona rzeczy, które będą nas ,,kusić” i rozpraszać. Jeśli np. lubimy czytać, a obok nas, w trakcie nauki, będzie leżeć książka, to gwarantujemy, że będziemy myśleć, tylko o tym, by jak najszybciej zakończyć naukę i oddać się swojej rozrywce. Analogicznie, podobnie rzecz będzie się miała w przypadku jakichkolwiek innych przedmiotów. Oświetlenie powinno być jasne. Im ciemniej, tym gorzej, bardziej będzie nas ciągnęło do spania. Leżenie na łóżku, także jest ryzykowne. Wiele osób w ten sposób dosłownie zasypia nad książkami. W pokoju nie powinno być za ciepło- kolejny sprzymierzeniec snu.
Skąd czerpać energię ?
Nauka wymaga naprawdę wzmożonego wysiłku umysłowego. Aby nauka była efektywna, potrzebna jest nam energia, podobnie jak przy wysiłku fizycznym. Dlatego też ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta i spożywanie posiłków średnio co 3 godziny. Nawet jeśli nie będziemy odczuwać głodu, to będziemy zmęczeni i ciężko będzie się nam skupić na nauce. Produkty, którymi powinniśmy się odżywiać niech będą bogate w białko. Jak najbardziej wskazane są warzywa i owoce, szczególnie banany (poprawiają pamięć), gruszki i jagody. Jedzmy dużo ryb, a gdy najdzie nas ochota na słodycze, polecamy, bogatą w magnez gorzką czekoladę. Mamy nadzieję, iż udzieliliśmy wystarczająco rad, jak się uczyć, żeby się nauczyć.