Ogólny

Jak wybrać kierunek studiów? Porady dla maturzystów

krawat.oxford

Już w styczniu uczniowie ostatnich klas szkół średnich złożą deklaracje maturalne. Wybór kierunku studiów to jeden z najważniejszych momentów w życiu każdego młodego człowieka. Otwiera drzwi do przyszłej kariery zawodowej i może znacząco wpłynąć na nasze życie. W tym poradniku przyjrzymy się jak zdawać maturę, czym kierować się przy wyborze kierunku studiów, jakie są najbardziej opłacalne kierunki, a także jakie studia cieszą się największym zainteresowaniem. Jak podjąć decyzję, w przypadku gdy nie masz takiej pewności? Lepiej wybrać samodzielnie, czy szukać porady u innych?

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Kiedy zbliża się czas podjęcia decyzji o wyborze kierunku studiów, wiele osób odczuwa mieszankę ekscytacji i stresu. Zastanawiamy się, co nas naprawdę interesuje i w czym jesteśmy najlepsi. Jednym z kluczowych kroków jest samodzielną analizę swoich zainteresowań, pasji oraz umiejętności. Spójrzmy na to na przykładzie Ani.

Historia Ani

Ania zawsze uwielbiała spędzać czas na rysowaniu i malowaniu. Od małego marzyła o tym aby zostać artystką, ale po maturze wszyscy zaczęli mówić, że nie ma szans się z tego utrzymać. Z niepewnością w sercu, zdecydowała się zapytać o radę swojego znajomego, który był doświadczonym fotografem, który podpowiedział jej, aby rozważyła studia na kierunku Grafika Komputerowa.

Ania zaczęła zgłębiać ten temat i zrozumiała, że łączy się tu kreatywność z nowoczesnymi technologiami. Postanowiła podjąć wyzwanie i wkrótce okazało się, że trafiła idealnie! Teraz pracuje jako graficzka w międzynarodowej firmie, tworząc wizualizacje do gier komputerowych. Jej historia pokazuje, jak ważne jest kierowanie się własnymi pasjami i talentami przy wyborze kierunku studiów.

Co zdawać na maturze?

Dobra wiadomość jest taka, że istnieje wiele kierunków studiów, do których przyjmowane są różne kombinacje przedmiotów zdawanych na maturze. Jednak warto pamiętać o tym, że niektóre kierunki wymagają konkretnych wyników z określonych przedmiotów. Dlatego przed przystąpieniem do egzaminów warto dokładnie sprawdzić wymagania uczelni, na które chcemy aplikować.

Przez lata edukacji oraz po próbnym egzaminie jesteś w stanie ocenić, z których przedmiotów jesteś mocniejszy, a które są dla Ciebie trudniejsze. W przypadku, gdy stawiasz na rozszerzoną matematykę lub na języki, jako przedmiot dodatkowy wybierz ten, z którego masz lepsze oceny, a jego nauka nie sprawia Ci większych problemów. Jeżeli masz wątpliwości skonsultuj się z nauczycielem danego przedmiotu lub ze swoim wychowawcą w szkole. Warto ćwiczyć rozwiązując arkusze maturalne z poprzednich lat oraz inne przykładowe, które oferują wydawnictwa edukacyjne. Możesz również zapisać się na korepetycje z przedmiotów, które zadeklarujesz w styczniu.

Deklaracja maturalna

Pierwsza deklaracja maturalna jest składana na koniec września, czyli już na początku roku szkolnego. Uczeń deklaruje poziom z języka polskiego i matematyki, wybrany język obcy nowożytny (również jego poziom), przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym (1 lub więcej, do 6 maksymalnie). Przyszli maturzyści mają szansę sprawdzić swoją wiedzę z tych przedmiotów na maturze próbnej, która odbywa się w połowie pierwszego semestru (w tym roku w drugiej połowie listopada). Uczelnie dokładnie określają jakie przedmioty i na jakich poziomach powinny być zdane, aby dostać się na odpowiednie kierunki.

praca-zgodna-z-wyszktalceniem-matura-wybor-kierunku-studiow

Na jakim kierunku studiów nie ma matematyki?

Jeśli matematyka nie jest Twoją mocną stroną, możesz wybrać kierunki, które nie wymagają zaawansowanych umiejętności matematycznych. Oto kilka przykładów:

 1. Literaturoznawstwo: Studia humanistyczne, takie jak literaturoznawstwo, skupiają się na analizie literatury i kultury, a matematyka nie jest tutaj kluczowa.
 2. Języki obce: Kierunki związane z nauką języków obcych, takie jak filologia angielska, nie wymagają zaawansowanych umiejętności matematycznych.
 3. Historia sztuki: Studia z zakresu historii sztuki skupiają się na analizie dzieł artystycznych i nie wymagają rozwiązywania skomplikowanych zadań matematycznych.
 4. Dziennikarstwo: Kierunki związane z dziennikarstwem opierają się na komunikacji i tworzeniu treści, a nie na matematyce.

Czym się kierować przy wyborze kierunku studiów?

Wybór kierunku studiów nie jest dziś prosty, co roku pojawiają się nowe specjalizacje. Uczelnie chcąc przyciągnąć studentów nieustannie urozmaicają i poszerzają swoją ofertę edukacyjną. Kiedy ktoś ma określone preferencje zawodowe, wie jakie kierunki będą najlesze, aby w przyszłości zdobyć wymarzoną posadę. Jednak, gdy jeszcze nie jesteś pewien w jakiej branży chcesz robić karierę, ale wybierasz się na studia, powinieneś dobrze przemyśleć swoją decyzję. Już przy wyborze przedmiotów zdawanych na maturze zawężasz listę kierunków studiowania.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Kolejnym ważnym czynnikiem są zarobki jakich można się spodziewać po ukończeniu danego kierunku. Dlatego też warto zwrócić uwagę na medianę wynagrodzeń osób którzy ukończyli dany kierunek studiów.

Najbardziej opłacalne kierunki studiów

Czy opłacalność kierunku studiów to tylko kwestia zarobków? Nie do końca. Oczywiście, zarobki po studiach na danym kierunku są istotnym aspektem, ale nie są gwarancją, że dostaniemy pracę – dodatkowo warto również wziąć pod uwagę inne czynniki, takie jak satysfakcja z wykonywanej pracy czy możliwość rozwoju zawodowego. Ponadto żyjemy w bardzo dynamicznych czasach i zawody, które są dziś dobrze opłacane nie muszą takie być za kilka lat.

Oto kierunki studiów po których zarabia się najwięcej:

 1. Informatyka i programowanie: W dobie rosnącego znaczenia technologii informatycznych, specjaliści w tej dziedzinie cieszą się dużym zapotrzebowaniem na rynku pracy.
 2. Medycyna: Praca w służbie zdrowia zawsze była i będzie ważna. Lekarze, pielęgniarki i inni pracownicy medyczni odgrywają nieocenioną rolę w społeczeństwie.
 3. Inżynieria: Bez względu na specjalizację, inżynierowie są potrzebni przy projektowaniu i budowie różnych infrastruktur.
 4. Ekonomia: Specjaliści z dziedziny ekonomii zajmują się analizą rynków i gospodarki, co daje im szansę na pracę w różnych branżach.
 5. Architektura: Projektowanie i tworzenie nowych przestrzeni zawsze będzie istotnym obszarem działalności.

Oczywiście, każda branża ma swoje własne zalety i wady, dlatego warto dokładnie zastanowić się, która z nich najbardziej nas pociąga.

Po jakich kierunkach nie ma pracy?

Choć wybór kierunku studiów powinien być kierowany przede wszystkim naszymi zainteresowaniami i pasjami, warto również zastanowić się nad sytuacją na rynku pracy. Niektóre kierunki mogą mieć mniejsze zapotrzebowanie na absolwentów, co może utrudnić znalezienie pracy w danej branży. Oto lista kilku kierunków, które czasami kojarzą się z trudnościami w znalezieniu pracy:

 1. Teatrologia i filologia klasyczna: To kierunki, które mogą być fascynujące dla pasjonatów teatru i antycznej literatury, ale niestety rynek pracy dla absolwentów tych dziedzin jest dość ograniczony.
 2. Etnologia i antropologia kulturowa: To kierunki związane z badaniem różnych kultur i społeczeństw, jednak praca w tej dziedzinie może być trudna, zwłaszcza jeśli nie planujemy kariery naukowej.
 3. Sztuki piękne: Malarstwo, rzeźba, czy ceramika mogą być pasjonującymi dziedzinami, ale znalezienie stabilnej pracy w branży artystycznej może być wyzwaniem.

Po jakich kierunkach najłatwiej znaleźć pracę?

Chociaż konkurencyjność na rynku pracy może być wyzwaniem, istnieją pewne kierunki studiów, które oferują lepsze perspektywy zatrudnienia. Oto kilka kierunków, które często uważane są za te, po których najłatwiej znleźć pracę:

 1. Informatyka i programowanie: Współczesny świat coraz bardziej polega na technologii, więc specjaliści z dziedziny informatyki są bardzo poszukiwani.
 2. Inżynieria: Inżynierowie są potrzebni w wielu branżach, więc absolwenci tego kierunku mają szerokie możliwości znalezienia pracy.
 3. Zarządzanie i ekonomia: Absolwenci tych kierunków mają szansę na pracę w różnych sektorach gospodarki, od finansów po marketing.
 4. Zdrowie i opieka społeczna: W miarę starzenia się społeczeństwa rośnie zapotrzebowanie na pracowników związanych z opieką zdrowotną i społeczną.
 5. Nauczanie i pedagogika: Edukacja jest fundamentem społeczeństwa, dlatego nauczyciele i pedagodzy są zawsze potrzebni.

Na jakie studia najtrudniej się dostać?

Niektóre kierunki studiów mogą być znacznie bardziej konkurencyjne niż inne, a zdobycie miejsca na takich studiach może być wyzwaniem. Oto kilka przykładów kierunków, na które najtrudniej się dostać:

 1. Medycyna: Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na uczelniach medycznych oraz wysokie wymagania, konkurencja o miejsce na kierunku medycznym jest ogromna.
 2. Psychologia: Zainteresowanie psychologią stale rośnie, a liczba miejsc na studiach z tego zakresu może być ograniczona.
 3. Architektura: Kreatywność i talent są kluczowe przy wyborze kierunku architektury, dlatego konkurencja jest wysoka.
 4. Prawo: Znalezienie miejsca na kierunku prawniczym może być wyzwaniem, zwłaszcza na najlepszych uczelniach.

Jakie kierunki studiów są najczęściej wybierane?

Na rynku edukacyjnym istnieje wiele popularnych kierunków studiów, które przyciągają wielu studentów. Oto kilka z nich:

 1. Psychologia: Zainteresowanie psychologią rośnie, ponieważ coraz więcej osób zwraca uwagę na zdrowie psychiczne.
 2. Zarządzanie: Studia z zakresu zarządzania pozwalają na zdobycie wszechstronnych umiejętności, które są przydatne w wielu branżach.
 3. Informatyka: W dobie technologii komputerowych, informatyka pozostaje jednym z najbardziej popularnych kierunków studiów.
 4. Prawo: Zdobywanie wiedzy z zakresu prawa pozwala na szerokie spektrum możliwości zawodowych.
 5. Ekonomia: Studia ekonomiczne cieszą się dużym zainteresowaniem ze względu na praktyczność i zastosowanie w biznesie.

Na jakie studia z słabą maturą?

Jeśli wyniki matury nie są Twoją mocną stroną, nie oznacza to, że musisz rezygnować z marzeń o studiowaniu. Istnieje wiele kierunków, na które można dostać się nawet z nieco słabszymi wynikami maturalnymi. Oto kilka z nich:

 1. Turystyka i rekreacja: Kierunki związane z turystyką i rekreacją mogą być dostępne dla osób z różnymi wynikami matury.
 2. Dziennikarstwo: Studia z zakresu dziennikarstwa często kładą większy nacisk na umiejętności komunikacyjne niż na wyniki egzaminów.
 3. Socjologia: Kierunki socjologiczne skupiają się na badaniu społeczeństwa i kultury, a nie na matematyce.
 4. Politologia: Studia politologiczne również mogą być dostępne dla osób z różnymi wynikami matury.

Czy da się iść na studia bez matury?

W niektórych przypadkach istnieje możliwość podjęcia studiów bez posiadania świadectwa maturalnego. Możliwość ta dotyczy najczęściej osób, które zdobyły odpowiednie kwalifikacje zawodowe lub mają inne uprawnienia potwierdzające zdolności do podjęcia studiów. W takich przypadkach

Koszt studiów studiów

Dodatkowo, pojawiają się również kwestie finansowe. Co prawda, w Polsce jest dużo dobrych uczelni państwowych, gdzie studia stacjonarne są bezpłatne, ale większość przyszłych studentów będzie musiała wyprowadzić się z rodzinnego domu, co znacznie zwiększa koszty utrzymania. Studia to spory wydatek, nawet jeżeli nie musisz opłacać semestru. Ten czynnik także należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji, często niezbędne są konsultacje z rodzicami.

Istnieje również wiele sposobów na zminimalizowanie kosztów, takich jak stypendia, pracy dorywcze. Dobrze jest poradzić się najbliższych, oni znają Cię najlepiej, ich cenne uwagi mogą okazać się bardzo przydatne, jednak ostateczna decyzja należy do Ciebie.

Jak zdecydować się na kierunek studiów?

Podjęcie ostatecznej decyzji może być trudne, zwłaszcza gdy widzimy przed sobą wiele atrakcyjnych opcji. Oto kilka praktycznych wskazówek, które pomogą w dokonaniu właściwego wyboru:

 1. Zrób listę swoich zainteresowań i pasji: Przemyśl, co naprawdę Cię cieszy i co sprawia, że czas mija Ci szybciej.
 2. Skonsultuj się z osobami z branży: Porozmawiaj z osobami pracującymi na kierunkach, które Cię interesują, aby dowiedzieć się więcej o rzeczywistej pracy w danej dziedzinie.
 3. Wykorzystaj studia do rozwoju: Wybierając kierunek studiów, zastanów się, jakie umiejętności i wiedzę chciałbyś zdobyć podczas nauki na uczelni. Spróbuj znaleźć program studiów, który pokrywa Twoje główne zainteresowania i pozwoli Ci rozwijać się w wybranym kierunku.
 4. Rozważ perspektywy zawodowe: Zbadaj, jakie są perspektywy zawodowe dla absolwentów wybranego kierunku studiów. Czy branża, w której chciałbyś pracować, rozwija się i ma duże zapotrzebowanie na nowych pracowników? Staraj się wybrać taki kierunek, który daje Ci dobre szanse na znalezienie satysfakcjonującej pracy po ukończeniu studiów.
 5. Nie kieruj się tylko modą: Moda na określone kierunki studiów może być krótkotrwała. Wybierając studia, nie kieruj się tylko obecnymi trendami czy opiniami innych osób. Pamiętaj, że to Ty będziesz spędzać kilka lat na naukę i prace w tej dziedzinie, dlatego ważne jest, abyś czuł się z nią związany.
 6. Zbadaj możliwości uczelni: Jeśli już masz wybrany kierunek studiów, sprawdź różne uczelnie, które go oferują. Porównaj programy nauczania, reputację uczelni, możliwości praktyk i staży oraz aktywność studencką. Wybierz taką uczelnię, która najlepiej odpowiada Twoim oczekiwaniom.

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Bydgoszcz Bydgoszcz
 • Korepetycje Chrzanów Chrzanów
 • Korepetycje Ciechanów Ciechanów
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje JaworznoJaworzno
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KętrzynKętrzyn
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje LubaczówLubaczów
 • Korepetycje OlsztynOlsztyn
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje RzeszówRzeszów
 • Korepetycje SanokSanok
 • Korepetycje StargardStargard
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje TurekTarnów
 • Korepetycje TurekTurek
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa BemowoWarszawa Bemowo
 • Korepetycje Warszawa MokotówWarszawa Mokotów
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa WilanówWarszawa Wilanów
 • Korepetycje ZamośćZamość

Popularne tematy