W maju nie da się zignorować tematu matur. Wszędzie pojawiają się arkusze i klucze odpowiedzi. To czas poważnych wyborów i trudnych decyzji. Co robić dalej? Jeśli studiować, to jaki kierunek? Co jest modne? Co jest ciekawe? Absolwenci jakich kierunków poszukiwani są na rynku pracy? Podpowiadamy, jakie studia od lat cieszą cię popularnością i jakie uczelnie znajdują się w ścisłej czołówce.
Studia w liczbach – trendy
W zeszłym roku o miejsce na Politechnice Warszawskiej ubiegało się prawie 50 000 absolwentów szkół średnich. Do najpopularniejszych spośród wybieranych przez nich kierunków należała na pewno geoinformatyka na Wydziale Geodezji i Kartografii (30 kandydatów na jedno miejsce), automatyka i robotyka oraz inżynieria biomedyczna. Według raportu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w roku 2015/2016 podczas rekrutacji na studia najwięcej młodych ludzi wybrało Informatykę (35137), prawo (22130) i zarządzanie (20499). W pierwszej dziesiątce znalazły się również pedagogika i psychologia, ekonomia i kierunek lekarski, na który zdecydowało się 10427 maturzystów. Wbrew pozorom nieźle radzą sobie też filologie. W czołówce znalazły się sinologia (25 osób na jedno miejsce), japonistyka (20 osób na jedno miejsce) i filologia szwedzka (17 osób na jedno miejsce).
Najpopularniejsze uczelnie
Abiturienci najczęściej na swoją alma mater wybierali politechniki – Warszawską (8 osób na jedno miejsce), Gdańską, Poznańską i Łódzką oraz Akademię Górniczo-Hutniczą w Krakowie. Wśród uniwersytetów prym wiódł Uniwersytet Warszawski. Na liczbę przyjmowanych na studia niż demograficzny zdaje się nie oddziaływać. W zeszłym roku, mimo nieprzychylnych prognoz, liczba studentów była tylko o 14 tys. niższa w stosunku do poprzedniego.
– W uczelniach publicznych liczba studentów przyjętych na studia dzienne utrzymuje się na tym samym poziomie, co w ubiegłym roku. Spada natomiast liczba studentów przyjętych na studia zaoczne i wieczorowe – podsumowywała prof. Lena Kolarska-Bobińska, szef resortu nauki i szkolnictwa wyższego w komunikacie z listopada 2014 roku.
Marzą Ci się studia w Wielkiej Brytanii? Nasz rekrutacyjny poradnik poleca się do czytania: http://edun.pl/o-edun/aktualnosci/933-rekrutacja-na-studia-w-wielkiej-brytanii-co-i-jak.html
Zanim zabierzesz się za pisanie podania, sprawdź, czym jest egzamin SAT i dlaczego warto przygotowywać się do niego u nas: http://edun.pl/kursy/egzamin-bmat-tsa-i-studia-w-anglii.html
Kierunki zamawiane, czyli czego chce od nas rynek pracy
Dla ubiegających się o indeksy uczelni nie bez znaczenia pozostają kwestie finansowe – ważne są nie tylko stypendia, ale i dofinansowywanie studenckich badań i projektów. Ponadto Politechnika Śląska swoim studentom oferuje m.in. organizacja obozów naukowych i wyjazdów do wiodących zakładów przemysłowych, warsztaty z przygotowania do wejścia na rynek pracy, szkolenia z zakresu ekonomii i prowadzenia małej firmy, specjalistyczne kursy języka angielskiego czy staże i praktyki zawodowe. Do tzw. kierunków zamawianych, a więc tych, po których ukończeniu pracodawcy przyjmą absolwentów z otwartymi ramionami, zalicza się m.in. inżynierię środowiska, technikę i budowę maszyn, energetykę, informatykę, inżynierię materiałową.
Jedna na 4 uczelnie swoją decyzję o uruchomieniu kierunku wpisującego się w program Kierunków Zamawianych podejmowała w oparciu o dyskusje z przedstawicielami środowiska biznesowego. Szacuje się, że nawet 41% wymienionych uczelni współpracowało z kilkoma pracodawcami, a 17% przed otwarciem kierunku wzięło pod uwagę opinie przedstawicieli ponad 20 firm.