Ogólny

Półkolonie w Edunie – wszystko, co warto wiedzieć

MP900442438

Dyrektorzy trzech oddziałów EDUN Korepetycje – w Łodzi, Zamościu i Elblągu – mierzą się z naszymi pytaniami o organizowane przez nich półkolonie i radzą rodzicom, na co zwrócić uwagę przy wyborze wakacyjnego wypoczynku dla swojego dziecka. Zapraszamy do lektury.

Czym warto się kierować przy wyborze kolonii? – Kilka wskazówek dla rodziców

Dobromir Gierańczyk: Jednym z wyznaczników kolonii, która byłaby wartościowa dla dziecka, jest jej program, a więc atrakcje, jakie czekają na nasze pociechy. Nie zapominajmy także o uwzględnieniu współczynnika ceny do jakości takich wczasów.

Magdalena Siwiec: Wszystkim rodzicom polecam przede wszystkim sprawdzić, czy wypoczynek, który ich interesuje, jest zarejestrowany w bazie wypoczynków Ministerstwa Edukacji. A ponadto radzę nie sugerować się ceną, w której przecież może, zależnie od przypadku, zawierać się dużo ciekawych propozycji na spędzanie czasu albo naprawdę niewiele. Tym, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę jest doświadczenie kadry i godziny, w jakich dzieci zostaną pod jej opieką.
By otrzymać szczegółowe informacje dotyczące np. programu zapraszamy na naszą stronę internetową lub do placówki Eduna . Chętnie odpowiemy na pytania i rozwiejemy wątpliwości.

Krzysztof Arndt: Ja natomiast sugerowałbym położyć nacisk na szczegóły przeglądanych ofert: rodzaje zajęć i wyjść. Jako rodzic zwróciłbym uwagę na dostosowanie rozrywek do indywidualnych preferencji dzieciaków; czy w tych programach i niekiedy bardzo kolorowych ofertach jest w ogóle miejsce na odmienne preferencje.


 

Czym różnią się półkolonie organizowane przez państwa od tych organizowanych przez np. domy kultury?

D.G.: Myślę, że są dwie ważne różnice. Jako pierwszą z nich wymieniłbym doświadczenie i profesjonalizm. Nasza kadra od wielu lat zajmuje się pracą z dziećmi i młodzieżą. Po drugie: atrakcyjność. Mamy znacznie bardziej interesujący program i szeroki wachlarz dodatkowych atrakcji, które proponujemy dzieciakom. Co więcej – dla nas, jako organizatorów dynamika gra ogromną rolę w układaniu oferty letniego wypoczynku. Dbamy o to, by nikt się z nami nie nudził.

M.S.: Wartą podkreślenia różnicą są dla mnie godziny opieki nad dziećmi; w naszym przypadku dłuższe od tych proponowanych przez inne placówki (tam zajęcia trwają zwykle 2, 3 godziny, np. od 13. do 15.).

K.A.: Duży nacisk kładziemy na bezpieczeństwo naszych podopiecznych. Rodzic, który “zostawia” nam swoje dzieci, może być pewny, że “oddaje” je w dobre ręce doświadczonych pedagogów. Chciałbym w tym miejscu trochę pochwalić się, a trochę uspokoić wątpiących – kadra, która w Edunie Elbląg opiekuje się dziećmi podczas wakacji ma na swoim koncie kursy ratowników medycznych.

MP900442438

Co charakteryzuje Państwa półkolonie? Co w nich napawa Państwa dumą?

D.G.: Jestem dumny m.in. z logistyki, czyli miejsca i wyżywienia. Sporym powodem do dumy jest też dla mnie kadra. Większość tych ludzi to instruktorzy harcerscy, którzy z młodzieżą pracują od lat z niesłabnącą pasją, a to dla mnie jest najważniejsze.

M.S.: Celem, do którego dążymy i co, mam nadzieję, nam się udaje, jest indywidualizacja zajęć. Każde dziecko jest inne, dlatego nie narzucamy naszym podopiecznym zabaw w grupie. Według potrzeb organizujemy indywidualne zajęcia np. plastyczne czy ruchowe. dzieci bawią się w sposób, który im odpowiada.

K.A.: Będąc równocześnie organizatorami półkolonii i rodzicami mamy już pewne doświadczenie w wyborze rozrywek, które podobałyby się dzieciom. Dowodem tego jest program w całości ułożony z myślą o różnych potrzebach naszych wychowanków.
Dbamy też, by dzieci pod koniec każdego dnia były pozytywnie zmęczone i podekscytowane myślą o kolejnym dniu z nami. W osiągnięciu tego pomaga nam wypoczynek na powietrzu – np. w Parku Rozrywki Nowa Holandia w Elblągu. W tym roku mamy, o czym też chciałbym wspomnieć, swoją lokalną premierę pierwszej pełnowymiarowej Edunowej kolonii. Jest to oferta dedykowana dzieciom, które jeszcze na kolonii nie były, a chciałyby spróbować. Niewielka odległość od domu da najmłodszym komfort – zachęcamy rodziców do odwiedzenia swoich pociech podczas tego wypoczynku.

Ile trwają półkolonie? W jakich godzinach dzieci są pod państwa opieką?

D.G.: Wszystkie turnusy organizowane przez EDUN Korepetycje trwają od poniedziałku do piątku. Wychodząc naprzeciw potrzebom ustaliliśmy godziny opieki nad dziećmi na czas od 8. do 17., co daje więcej niż 8 godzin, by rodzice mogli dojechać do pracy, popracować i dojechać do nas na koniec turnusowego dnia. Ponadto proponujemy aż 9 turnusów podczas zbliżających się wakacji, czym wypełniamy je od początku do samego końca.

K.A.: Oferujemy 9-godzinną opiekę, co sprawia, że w tej kategorii jesteśmy właściwie bezkonkurencyjni. Dla dzieci w naszym mieście przygotowaliśmy 4 turnusy wakacyjne.

Proponujecie Państwo wypoczynek dla dzieci w wieku od 6 do 13 lat. To spory przedział wiekowy. Czy w związku z tym dzieci będą dzielone na grupy?

D.G.: Z założenia tworzymy dwie grupy wiekowe. Pierwsza to dzieci w wieku 6-9 lat (I-III klasa szkoły podstawowej), a druga to analogicznie – 10- – 13-latkowie. Ten podział obowiązuje przy zajęciach tematycznych. W czasie zajęć z języka angielskiego dzieci są dzielone na więcej grup odpowiadających ich umiejętnościom, co ułatwia im swobodną zabawę z tym językiem. Przyznam, że w zajęciach nie chodzi nam na nauce gramatyki, ale na przełamaniu bariery językowej, na co zwykle w szkołach po prostu brakuje czasu. Przykładamy wagę do tego, by dzieci chciały posługiwać się językiem angielskim i wiedziały, jak to robić. 1,5 godziny tych zajęć wynika z potrzeb środowiska. Mieliśmy wiele pytań o zajęcia językowe w czasie naszych półkolonii.

M.S.: Ze względu na fakt, że dzieci 6-7-letnie są zainteresowane innymi zabawami niż ich starsi koledzy, tworzymy grupy wiekowe. W większości przypadków nie jest to jednak konieczne. Przykładem są zajęcia artystyczne, które mają otwartą formułę, a ta z kolei sprawia, że wiek nie jest wyznacznikiem umiejętności. Wspólne wyjścia, jak proponowany przez nas piknik w gospodarstwie agroturystycznym, również nie wymaga od nas stosowania takich podziałów.

K.A.: Naszym celem jest integracja dzieci. Cieszy nas widok starszych i młodszych dzieci bawiących się wspólnie. W związku z tym raczej wystrzegamy się dzielenia na grupy. Dzięki naszej “taktyce” obserwujemy jak starsi opiekują się młodszymi, co jest szczególnie widoczne podczas pieszych wycieczek.

Kilka słów o kosztach?

D.G.: Tygodniowe półkolonie w łódzkim oddziale EDUN to 299zł. W zakres tej sumy wchodzi pełne wyżywienie (II śniadanie, obiad i podwieczorek), a także ubezpieczenie NNW, pełna opieka kadry wychowawczej i koszty biletów na dwa wyjścia kulturalno-rozrywkowe (w każdym tygodniu – turnusie te wyjścia są inne, np. zoo, zajęcia teatralne w miejskim teatrze czy zajęcia animacyjne w łódzkich muzeach).
Mamy też specjalną promocję: wykupienie więcej niż 1 turnusu, a więc na przykład półkolonii dla dwójki dzieci lub dwóch tygodni, skutkuje obniżką ceny.

M.S.: Z mojej strony dodam, że nie ma żadnych dodatkowych, niespodziewanych kosztów, które mogliby ponieść rodzice. Nasze turnusy planujemy odpowiednio wcześniej ze wszystkimi szczegółami, tworząc oferty, które zawierają wszystkie opłaty: od kateringu, przez opiekę pedagogiczną, na bilecie do zoo kończąc.

K.A.: Chciałbym zwrócić uwagę na kwestię ubezpieczenia – w cenie półkolonii organizowanej przez elbląski oddział EDUN zawarte jest wysokie ubezpieczenie wynoszące 10 000zł.

W jakich zajęciach mogą uczestniczyć dzieci? I gdzie mają one miejsce?

D.G.: Podstawowe zajęcia odbywają się w naszej Edunowej placówce przy ul. Sienkiewicza, choć chciałbym podkreślić, że pracując w myśl harcerskiej metody, większość zajęć, o ile pozwala na to pogoda, odbywa się na powietrzu (m.in. w pobliskim parku).

M.S.: Naszą bazą jest z kolei placówka w Zamościu, a w niej dobrze wyposażone sale dydaktyczne. Jest to jednak tylko alternatywa i najczęściej wyjście awaryjne w razie brzydkiej pogody. każdego dnia mamy bowiem zaplanowane pobyt np. w Ogródku Jordanowskim, gdzie pobawimy się wspólnie na łonie natury. Dla amatorów słodkości mamy też wycieczkę do Manufaktury Słodyczy, gdzie będziemy uczyć się produkcji cukierków.

K.A.: Stałym punktem naszej oferty jest kinowa nowość przeznaczona dla dzieci. Ponadto korzystamy z wakacyjnych atrakcji miejskich, których organizatorzy, po wcześniejszym zapowiedzeniu się z naszej strony, dysponują dla nas dodatkowym czasem i uwagą.
Dzieci uczestniczą też w jednodniowej wycieczce do Gdańska, gdzie obejrzymy stosunkowo nowy stadiom PGE Arena od tzw. kuchni – będziemy więc wszędzie tam, gdzie “zwykły” kibic sportowy nie ma wstępu.
Nietrudno zauważyć, że stawiamy na ruch i oglądanie różnego rodzaju nowości. Miejscem zajęć stacjonarnych, które, wbrew pozorom, również mamy, jest, jak w pozostałych przypadkach – lokalna siedziba EDUN w Elblągu przy ulicy Armii Krajowej. Dysponujemy 5. przestronnymi salami, w których jednak nie ma miejsca na nudę.

rozmawiali:

Magdalena Siwiec, dyrektor EDUN oddział w Zamościu,

Dobromir Gierańczyk, dyrektor EDUN w Łodzi,

Krzysztof Arndt, oddział EDUN Elbląg.

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Bydgoszcz Bydgoszcz
 • Korepetycje Chrzanów Chrzanów
 • Korepetycje Ciechanów Ciechanów
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje JaworznoJaworzno
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KętrzynKętrzyn
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje LubaczówLubaczów
 • Korepetycje OlsztynOlsztyn
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje RzeszówRzeszów
 • Korepetycje SanokSanok
 • Korepetycje StargardStargard
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje TurekTurek
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa BemowoWarszawa Bemowo
 • Korepetycje Warszawa MokotówWarszawa Mokotów
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa WilanówWarszawa Wilanów
 • Korepetycje ZamośćZamość

Popularne tematy