Coraz większa część społeczeństwa inwestuje w swoją naukę. Nie ogranicza się to już tylko do kontynuowania edukacji poprzez studia wyższe. Pobieramy prywatne nauki, korepetycje, czytamy literaturę branżową. Dążymy do samorozwoju, z pełną świadomością, jak bardzo potrzebna w życiu jest wiedza. Organizowane nawet są specjalne kursy pomagające w szybszej i bardziej efektywnej nauce. W poniższym artykule przedstawiamy pomocne techniki uczenia się.
Skojarzenia
Przy tej metodzie pomocna jest duża wyobraźnia. Jeśli wykorzystujemy wszystkie zmysły (węch, wzrok, słuch, dotyk) łatwiej zapadnie nam dany materiał w pamięci. Przyswajając nowe informacje warto kojarzyć je z czymś, co już znamy. I tak, np. w sytuacji, gdy musimy zapamiętać dużą liczbę imion, możemy każdą osobę, przyporządkować do znanej postaci z filmu. Przyjemność sprawią skojarzenia z czymś zabawnym. Możemy ułożyć śmieszną historyjkę, w której nawet poważne tematy będziemy utożsamiać z czymś przyjemnym.
Muzyka
Nie każdemu będzie odpowiadać ta metoda, gdyż wiele osób lepiej przyswaja wiedzę w absolutnej ciszy. Jednak, jeśli tylko ktoś lepiej się czuje przy muzyce, jak najbardziej może to sprzyjać efektywnej nauce. Również rodzaj muzyki można dobierać dobrowolnie, w zależności od preferencji i upodobań. Istnieje stereotyp, iż podczas nauki, najlepiej włączyć spokojne, relaksujące melodie, które będą leciały cicho, w tle. Może to odpowiadać np. osobom spokojnym, jednak na kogoś energicznego i żywiołowego, raczej nie wpłynie najlepiej.
Oszukanie umysłu
Ciekawym sposobem na zapamiętywanie jest oszukanie własnego umysłu, poprzez optyczne zmniejszenie materiału. O co w tym chodzi? Wystarczy, że zakryjemy część tekstu, którego mamy się nauczyć, a nasz umysł odbierze informację, iż jest go znacznie mniej w rzeczywistości. Tym samym bardziej ochoczo podejdziemy do pracy.
Ściągi
Sama nazwa nie kojarzy się najlepiej, szczególnie nauczycielom, którzy niejednokrotnie przyłapywali uczniów na korzystaniu ze ściąg. W tym przypadku, nie chodzi o samo ściągania, a o sam fakt pisania, podczas którego automatycznie będziemy przyswajać to, co piszemy. Metoda ta, wymaga zamieszczenia najważniejszych treści, dlatego zamieszczamy naprawdę tylko to, co najważniejsze. Nie ma tu miejsca na lanie wody.
Dyktafon
Jest to dobra forma nauki, polecana szczególnie słuchowcom i osobom spędzającym dużo czasu w ruchu (rower, siłownia), czy w drodze (jazda samochodem). Obecne technologie pozwalają niemalże każdemu na nagranie tekstu. Taka opcja dostępna jest w większości telefonów komórkowych i w mp3. Pomocne mogą się okazać również syntezatory mowy. Nagraj dany tekst na dyktafon i w wolnej chwili, podczas wykonywania jakichkolwiek czynności możesz go odtwarzać, tyle razy, ile uznasz za stosowne.
Czytanie na głos
Zadając pytanie: jak się uczyć? Grono wykwalifikowanych osób odpowie: na głos. Technika ta jest polecana już od najmłodszych lat, kiedy to dzieci, w ten sposób mogą nauczyć się płynnego czytania i odpowiedniej dykcji. Zdecydowanie lepiej zapamiętujemy to, co sami mówimy, niż hasła zobaczone, lub usłyszane od kogoś innego. Uruchomiamy tu dodatkowy ośrodek w mózgu. Zaskakujmy umysł czytając w różnym tempie, zmieniając akcent i barwę głosu.
Korepetycje
Każdy z nas jest indywidualną jednostką, różnimy się charakterami, temperamentami. Dlatego też, dana metoda nauki nie będzie odpowiadała każdemu. Ktoś lubi uczyć się sam, podczas gdy druga osoba może woleć korzystać z korepetycji. Przy innej osobie możemy mieć większą motywację do nauki, nawet świadomość, iż za to płacimy może pozytywnie wpływać na tempo przyswajania wiedzy. Atrakcyjną ofertę posiadają centra edukacji, gdzie możemy skorzystać z korepetycji z fizyki, chemii, biologii, czy z jakiegokolwiek innego przedmiotu. Jest to idealne rozwiązanie dla osób, które chcą poszerzyć swoją wiedzę z różnych dziedzin. Takie korepetycje, w Warszawie cieszą się ogromną popularnością.