Ogólny

Żeby wiedzieć o sobie więcej – doradztwo edukacyjne w Edun

agnieszka zywczynska

Doradztwo w EDUN Korepetycje to świetna okazja, by poznać się lepiej. Zapraszamy wszystkich młodych ludzi w wieku 13-18 lat, którzy zastanawiają się nad wyborem profilu klasy, kierunku studiów czy przyszłego zawodu. Z pomocą Agnieszki Żywczyńskiej – psycholog, postaramy się rozwiać wątpliwości, ustalić wszystkie “za i przeciw” i zaplanować najlepszą drogę rozwoju.

Doradztwo w EDUN Korepetycje to świetna okazja, by poznać się lepiej. Zapraszamy wszystkich młodych ludzi w wieku 13-18 lat, którzy zastanawiają się nad wyborem profilu klasy, kierunku studiów czy przyszłego zawodu. Z pomocą Agnieszki Żywczyńskiej – psycholog, postaramy się rozwiać wątpliwości, ustalić wszystkie “za i przeciw” i zaplanować najlepszą drogę rozwoju.

Co jest Pani zdaniem największym problemem młodzieży?

Zawsze dość trudno mówi się o ogóle, ale pewnie nikogo nie zaskoczę, twierdząc, że głównym problemem młodych ludzi jest komunikacja, a więc relacje interpersonalne i mówienie o swoich uczuciach. Nabycie umiejętności rozmawiania niejednokrotnie utrudnia rozwój technologii, np. internetowe chaty. Wpływa na to też ilość czasu, jaką rodzice poświęcają dzieciom i fakt, że tak ważna w ich rozwoju obecność wartościowych autorytetów bywa wątpliwa.

Myśli Pani, że świat wpływa na postrzeganie samego siebie i ocenę własnych zdolności?

Tak, oczywiście. To wynika nie tylko z samego świata ale przede wszystkim ze środowiska z jakim obcujemy i w jakim się urodziliśmy i dorastamy. Młodzi ludzie często zapominają o tym jak ważną w naszym życiu role pełnią mentorzy, autorytety które spotkamy po drodze w życiu. Niestety świat wirtualny, który odgrywa ważną role w dzisiejszym świecie bardzo często dodatkowo powoduje jeszcze większe trudności – zniekształca obraz wielu rzeczy, a nierealne wyobrażenia, chęć dorównania im, mogą w późniejszym czasie prowadzić do niskiej samooceny, niedowartościowania, problemów z motywacją czy niedocenianiem siebie i swoich możliwości. To ważne, aby w takich momentach był ktoś kto pozwoli nam oddzielić to co realne i możliwe od tego co nierzeczywiste i zbyt trudne do osiągnięcia.


Jako psycholog chciałabym zwrócić uwagę na, całe szczęście, coraz bardziej docenianą rolę doradztwa. Nie ukrywam, że właśnie taki jest cel mojej współpracy z EDUN Korepetycje – rozmowa z młodzieżą, która stoi przed pytaniem o swoją ścieżkę zawodową. I nie jest przekonana, co do odpowiedzi.

Co w przypadku, kiedy jesteśmy rodzicami i to nasze dzieci przychodzą do nas z takimi wątpliwościami?

Mamy wtedy kilka możliwości myślę, że najważniejsza jest szczera rozmowa z dzieckiem, tylko ni e z pozycji rodzica a partnera lub doradcy. Spytajmy, jak wyobraża sobie siebie za kilka lat, na czym najbardziej mu zależy, o jakich kierunkach czy uczelniach/ szkołach myśli. To rodzice często są osobami, na których ocenie młodym ludziom zależy. Nie bójmy się dzielić swoimi spostrzeżeniami o nich… właśnie z nimi. Delikatnie zwróćmy uwagę swoich dzieci zarówno na zalety jak i wady. Czasem jednak sytuacja nie jest oczywista. Często mam do czynienia z młodymi ludźmi, którzy w liceum są “dobrzy ze wszystkiego”, ale nie bardzo wiedzą, co robić ze sobą dalej lub słabymi z przedmiotów szkolnych ale posiadających inne zdolności np. maualne. Konsultacje, które organizuję wspólnie z EDUN Korepetycje, są między innymi dla nich aby pomóc im zdefiniować siebie i swoje preferencje. I ich rodziców, by byli spokojniejsi o przyszłość swoich pociech.

Na czym będą polegały te spotkania?

Ważną ich częścią będzie przeprowadzenie testów diagnozujących umiejętności, kompetencje oraz predyspozycje osobowe. To podstawa, biorąc pod uwagę fakt, że efektem finalnym powinna być konkretna, poszerzona wiedza o sobie; swoich mocnych i słabszych stronach, umiejętnościach i kompetencjach. Bardzo istotna w trakcie całego procesu jest też rozmowa, która pomoże pogłębić wiedze oraz dokonać dodatkowych spostrzeżeń.. Na drugim spotkaniu podsumujemy obie części, wyciągając wnioski.

Można ufać testom tego typu? Czym różnią się od tych, które w każdej chwili możemy zrobić w internecie?

Pytania, na które odpowiadają osoby, które do mnie przychodzą, nie są przypadkowe. Testy, o których mówimy są wynikiem pracy sztabu psychologów. Są przebadane na dużej ilości osób i diagnostyczne. I przede wszystkim wymagają konsultacji, nie powinny być pozostawione samym sobie.

Rozumiem, że mówimy teraz o Pani roli w tych spotkaniach?

Tak, moją rolą jest ukierunkowywanie przez rozmawianie. Nie zawsze jesteśmy w stanie obiektywnie się ocenić, stąd bardzo pomocna jest obecność kogoś innego. To może być przyjaciel czy rodzic. Choć w tym przypadku zalecana jest bezstronność. Interpretując testy z młodym człowiekiem, który do mnie trafia, mogę zauważyć, że ciężko mu otworzyć się na nowe doświadczenia. Może więc pomysł studiów z dala od domu nie jest najlepszy. A może się okazać, że właśnie takiej zmiany mu trzeba. Właśnie po to się spotykamy; by ustalać detale. Oczywiście, to nie jest tak, że ja powiem komuś, jaki jest i on zawsze taki będzie. To nierealne. Zmieniamy się, kolejne doświadczenia budują nas i ubogacają, wciąż uczymy się nowych rzeczy.

Czyli idąc do Pani raczej nie należy nastawiać się na zdobycie przepisu na swoje życie. Nie usłyszymy, że powinniśmy być kucharzem albo pisarzem.

Nie, nie rozdaję przepisów. Skupiam się na predyspozycjach. Przykład: po testach widzę, że matematyka to, delikatnie mówiąc, nie jest najmocniejsza strona mojego rozmówcy. Wspólnie więc przyglądamy się tej puli zajęć i zawodów, w których nie jest wymagana. W sytuacjach tego typu nie ma “jedynej poprawnej odpowiedzi” w stylu “bądź inżynierem, spełnisz się”. Nie dostaniemy ich idąc do psychologa czy doradcy zawodowego. W rozmowie ze wspomnianymi specjalistami usłyszymy o alternatywach, ścieżkach, na które możemy wejść, bo pasują do nas. Usłyszymy też o konsekwencjach wyboru każdej z nich.

A co z marzeniami, które nie pokrywają się z wynikiem takiego testu?

Przede wszystkim – nie rezygnujemy z marzeń. Testy to nie wyrocznie. Musimy pamiętać, że przyszłość, którą wybierzemy, zależy od nas i naszej pracy. Ktoś, kto nie ma głowy do matematyki, ale jest bardzo pracowity i sumienny – odniesie sukces. Jeśli nie w architekturze, to w innym, podobnym zawodzie. Poza tym w wyborze studiów i kierunku kariery zawodowej nie chodzi tylko o umiejętności, ale także o potrzeby. Czasem jest to potrzeba komunikacji z drugim człowiekiem, czasem bycie w ruchu czy w “centrum wydarzeń”. Nie możemy o tym zapominać.

Jaki byłby idealny rezultat spotkania z doradcą w EDUN Korepetycje?

Przede wszystkim autorefleksja. Bo to o nią chodzi w tych spotkaniach. Po to uzupełniamy testy i rozmawiamy, by dowiedzieć się czegoś więcej o sobie. I w przyszłości robić to, co się kocha.

agnieszka zywczynskaAgnieszka jest absolwentką Uniwersytetu Humanistyczno-Spolecznego SWPS w Warszawie. Doświadczenie zdobywała podczas stażu w Fundacji Dzieci Niczyje na Telefonie Zaufania 116 111 oraz Helpline.org.pl gdzie pomagała zarówno dzieciom jak i starsza młodzieżą. Odbyła również wiele staży klinicznych z grupami terapeutycznymi. Współpracowała ze Strefą Młodzieży prowadząc warsztaty psychoedukacyjne z ramienia Uniwersytetu SWPS. Obecnie współpracuje z Akademią Aspekt. Prywatnie pasjonatka są podroży i fotografii.

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Bydgoszcz Bydgoszcz
 • Korepetycje Chrzanów Chrzanów
 • Korepetycje Ciechanów Ciechanów
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje JaworznoJaworzno
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KętrzynKętrzyn
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje LubaczówLubaczów
 • Korepetycje OlsztynOlsztyn
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje RzeszówRzeszów
 • Korepetycje SanokSanok
 • Korepetycje StargardStargard
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje TurekTurek
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa BemowoWarszawa Bemowo
 • Korepetycje Warszawa MokotówWarszawa Mokotów
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa WilanówWarszawa Wilanów
 • Korepetycje ZamośćZamość

Popularne tematy