Prace domowe zadawane uczniom w szkołach, to temat, który od dłuższego czasu wzbudza wiele kontrowersji. Niektórzy twierdzą, że są całkowicie zbędne, inni są przekonani o ich kluczowej roli w procesie edukacji. Jak z pracą domową radzą sobie uczniowie? Ile czasu trzeba przeznaczyć na naukę w domu? Koto, oprócz rodziców, pomaga z odrabianiem lekcji?
Mało czasu – dużo lekcji
Coraz więcej rodziców alarmuje, że odrabianie lekcji odbywa się kosztem czasu wolnego, kiedy dziecko powinno odpocząć, pobawić się, uczestniczyć w zajęciach rekreacyjnych lub rozwijających jego zainteresowania. Lekcje w szkole kończą się dla młodszych dzieci o ok godziny 13:30, jednak często odbierane są później ze szkolnej świetlicy. Starsi uczniowie kończą swój dzień w szkole między godziną 14:00 a 15:30. Po powrocie do domu, posiłku i krótkim odpoczynku trzeba siadać do pracy domowej.
Odrabianie po całym dniu
Czas poświęcony nauce w domu zależy od wielu czynników. Jeżeli dziecko rozumie materiał realizowany w szkole, szybko i sprawnie poradzi sobie z zadaniami. Jeżeli ma trudności, z pewnością będzie potrzebowało pomocy i cały proces zajmie więcej czasu. Trzeba pamiętać, że odrabianie lekcji to nie tylko zadania pisemne, ale też czytanie lektur i przygotowywanie się do kolejnych zajęć w szkole. Co więcej, należy wziąć pod uwagę ilość zadawanych lekcji (im wyżej na szczeblu edukacji tym zwykle więcej obowiązków) oraz zmęczenie ucznia (i rodzica, który pomaga w lekcjach) po całym dniu pracy, co znacznie wpływa na pamięć i koncentrację.
Praca domowa nie tylko dla ucznia
Rodzice od zawsze, mniej lub bardziej, pomagają swoim dzieciom w odrabianiu lekcji. Z roku na rok uczeń przynosi do domu coraz więcej trudniejszych zadań do rozwiązania, zagadnień do opanowania, książek do przeczytania. Rodzice sami muszą wrócić do szkolnych lat i odświeżyć swoją wiedzę. Z czasem pomoc staje się bardzo uciążliwa lub wręcz niemożliwa, zwłaszcza kiedy pociecha uczęszcza już do szkoły średniej. Starsi uczniowie częściej proszą o pomoc rówieśników z lepszymi ocenami albo starsze rodzeństwo lub koleżeństwo.
Profesjonalna pomoc
Rozwiązanie stanowią też korepetycje. Przez ostatnie lata znacznie zyskały one na popularności. To już nie tylko forma nadgonienia zaległości w nauce i poprawy złych stopni. Na dodatkowych zajęciach uczniowie odrabiają lekcje, przygotowują się do sprawdzianów, kartkówek, olimpiad przedmiotowych i testów końcowych. Są korepetytorzy, którzy prowadzą zajęcia w domach uczniów lub zdalnie przez internet, to duża oszczędność czasu, którego nie trzeba marnować na dojazdy. Znalezienie dobrego korepetytora, który zaproponuje przystępną cenę to nie lada wyzwanie, warto więc korzystać ze sprawdzonych i polecanych ofert.
Dyskusje na temat pracy domowej toczą się nieustannie. Nie wiadomo, jakie będą ich efekty. Zdania są mocno podzielone, a temat dość problematyczny, w końcu chodzi o edukację dzieci i młodzieży. Do dzisiaj sytuacja nie uległa zmianie, obowiązek odrabiania lekcji dotyczy każdego ucznia.