Wraz z nadejściem pierwszego dnia roku szkolnego, na mocy dwóch ustaw podpisanych przez Prezydenta Andrzeja Dudę- Prawa Oświatowego i Przepisów wprowadzających Prawo Oświatowe, wróciły ośmioletnie szkoły podstawowe, a tym samym rozpoczął się proces wygaszania gimnazjów. Powrócić także mają 4-letnie licea i 5-letnie technika. Pojawić się mają również dwustopniowe szkoły branżowe.
Jak za starych czasów
Główna zmiana po reformie dotyczy samej struktury szkolnictwa. Wraca system sprzed 17 lat, który z pewnością pamiętają osoby, obecnie mające 30 i 40 lat. Ubiegłoroczni szóstoklasiści, kontynuują teraz naukę w szkole podstawowej, do ósmej klasy. Przywrócenie 4-letnich liceów i 5-letnich technikum. Ta reforma edukacji ma wejść w życie w roku szkolnym 2019/20.
Nowości w podstawach programowych
Reforma oświaty automatycznie wiąże się z nowymi podstawami programowymi. Przewidują one m.in. naukę języka obcego już w pierwszej klasie podstawowej, a drugiego w klasie siódmej. Historia ma wejść w klasie czwartej, a geografia i biologia w piątej. Kolejno dojdzie chemia i fizyka, a na koniec edukacja dla bezpieczeństwa i wiedza o społeczeństwie. Takie projekty nie spotkały się z aprobatą zarówno nauczycieli, jak i pracowników uczelni wyższych.
2019 – rok kumulacji
W 2019 roku szkołę średnią rozpoczną uczniowie aż trzech roczników: 2003, 2004 i 2005. Będą to absolwenci gimnazjum i uczniowie ósmej klasy podstawowej. Jak przewiduje Rzecznik Praw Dziecka, w takiej sytuacji klasy będą bardzo liczne, a tym samym, zwiększą się wymagalne progi. Najlepsze szkoły i klasy będą mocno obsadzone. Według RPD taka sytuacja nie jest zgodna z konstytucją, która to ma gwarantować swobodną możliwość zdobywania wykształcenia, dla każdego.
Egzaminy- zmiana nazwy
Na mocy reforma edukacji 2017 ośmioklasiści kończący szkołę podstawową w roku 2019 podejdą do obowiązkowego egzaminu ósmoklasisty. Według Ministerstwa Edukacji Narodowej będzie to egzamin zewnętrzny całkowicie oparty na programowym kształceniu ogólnym. Obejmować będzie część testową i opisową. Obowiązkowe będzie podejście do trzech egzaminów: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Ponadto uczeń będzie mógł wybrać dodatkowy przedmiot: historię, geografię, chemię, fizykę lub biologię, które to obowiązywać mają od roku szkolnego 2021/2022. Obejmować będzie uczniów, którzy ukończyli kompletny system edukacji, na mocy nowej reformy oświaty. Ukończenie szkoły nie będzie zależne od wyniku egzaminu, jednakże wpłynie znacząco na kryteria naboru do szkoły ponadpodstawowej.
Trudniejsza matura rozszerzona
Ministerstwo Edukacji Narodowej wprowadziło bardziej rygorystyczne zasady odnośnie zdawalności egzaminu maturalnego na poziomie rozszerzonym. Do tej pory próg zdawalności nie był do końca określony. Obowiązkowe natomiast było samo przystąpienie do egzaminu. Obecna reforma szkolnictwa, do zdania egzaminu wymaga trzydziestu procent. Świadectwo dojrzałości można otrzymać dopiero po uzyskaniu wspomnianego progu, zarówno z przedmiotów podstawowych, jak i rozszerzonych.
Koniec zawodówek
Od 1 września szkoły zawodowe zostały przemianowane na szkoły branżowe. Sama nazwa „zawodówki” nikomu nie kojarzyła się najlepiej. Branżówki podzielone zostały na dwa stopnie (3 lata+2). Po ich ukończeniu możliwe będzie przystąpienie do egzaminu maturalnego. Dzięki temu, kontynuowanie nauki na uczelni wyższej będzie już praktycznie ogólnodostępne. Projekt ten, w założeniu, ma stwarzać równe szanse w dostępie do edukacji.