Co prawda wakacje dopiero się rozpoczęły i niewiele osób myśli teraz o nauce, ale możliwe, że niektórych czekają egzaminy poprawkowe, maturalne czy studenckie. Inni być może chcieliby w trakcie czasu wolnego uzupełnić nieco wybrane obszary wiedzy. Poza tym, smutną prawdą jest to, że wakacje nie trwają wiecznie i wrzesień w końcu zawita wraz z całą gamą nowych zagadnień do przyswojenia. W powyższych sytuacjach warto zastanowić się, co zrobić, by nauka nie była katorgą i by przynosiła jak najlepsze efekty, w niedługim czasie.
Ważne jest, by przestrzeń, w której masz zamiar się uczyć, stwarzała atmosferę skupienia. Zadbaj o ciszę, spokój i porządek w miejscu pracy, tak, by nic Cię nie rozpraszało. Przewietrz pokój i pamiętaj, aby wykonywać tę czynność regularnie. Dopływ świeżego powietrza ma zbawienny wpływ na proces przyswajania. Zadbaj o dobre oświetlenie oraz wygodny, luźny strój.
Dobrze zaplanowana nauka
Powinieneś również odłożyć w kąt telefon i zrezygnować z zerkania na wszelkie portale społecznościowe, jak np. Facebook czy Instagram. Wiadomości i powiadomienia z pewnością nie pomagają w nauce, a jedynie sprawiają, że trwa ona dużo dłużej. Do przygotowań przed samą nauką należy również element wyciszenia umysłu, zrelaksowania się, odłożenia na bok frapujących w danym momencie spraw. Zadbaj też o posiłek i napoje. Istotne, abyś nie zabierał się do pracy głodny i spragniony. Zjedz coś wcześniej, żeby nie rozpraszał Cię pusty żołądek, zaparz herbatę lub kawę i rozpocznij sumienne przyswajanie wiedzy. Jeżeli lubisz i potrafisz uczyć się przy muzyce, włącz tę, która Cię wycisza, uspokaja i pozwala na skupienie.
Dobrze jest rozplanować naukę w czasie. Jeżeli masz taką możliwość, ucz się krócej, ale częściej, powtarzaj wielokrotnie znany Ci już materiał. Koncentracja jest wtedy większa, a wiedza lepiej poukładana. Natomiast gdy spędzasz nad książkami długie godziny, musisz pamiętać o przerwach. Wyznaczaj sobie małe cele, po których zrealizowaniu będziesz mógł odpocząć przez kilka czy kilkanaście minut. Np. kiedy musisz zapoznać się z materiałem o objętości pięciu rozdziałów, rób krótką pauzę po każdym z nich. Poczujesz cel i większą motywację, a przerwy zaowocują świeższym spojrzeniem i otwartym umysłem. Kolejną istotną kwestią jest selekcja materiału, którym się zajmujesz. Określ najważniejsze zagadnienia, poświęć im najwięcej uwagi. Nie skupiaj się na rzeczach, które już umiesz! Tracisz tylko cenny czas. Zadbaj o to, by Twoje notatki były przejrzyste i klarowne. Zastosuj najlepszą dla Ciebie metodę ich sporządzania – punktowanie, podkreślenia, wyróżnienia kolorystyczne – słowem, wszystko, co pomoże lepiej i szybciej zapamiętać zagadnienia. Jeżeli uczysz się z pomocy naukowych, książek, kompendiów, a dane problemy są przedstawione w nich w sposób nieklarowny, przeredaguj, sformułuj sam ten fragment, tak, byś mógł go zrozumieć i zapamiętać.
Metody przyswajania wiedzy
Znajdź metodę uczenia się, która jest dla Ciebie najlepsza i sprawia, że zapamiętujesz szybciej oraz łatwiej. Możliwości jest bardzo dużo, możesz stosować je wymiennie lub wybrać tę najlepszą. Jednym ze sposobów łatwego zapamiętywania jest mapa myśli: na środku napisz najważniejsze zagadnienie, a wokół stwórz połączenie z informacjami z nim związanymi. Możesz też przyklejać karteczki z problematycznymi zagadnieniami, definicjami. Umieszczaj je wszędzie, gdzie tylko się da i gdzie będą w zasięgu wzroku. Opatrzysz się z nimi i zapamiętasz je, nawet nieświadomie. Gdy jakieś zagadnienie sprawia Ci problem, nie potrafisz przyswoić danego słowa, używaj gry skojarzeń. Pomyśl do czego jest ono podobne, po prostu – z czym Ci się kojarzy i zapamiętaj to. Łatwiej Ci będzie odszukać dany problem w pamięci i zdefiniować go. Poza tym powtarzaj – gdzie i kiedy tylko możesz, w pociągu, autobusie, tramwaju, w kolejce po chleb. Czytaj po cichu, na głos, jak wolisz. Istotne jest, by w jakikolwiek sposób utrwalać przyswojony już materiał, pozostanie wtedy w pamięci na długo. Sprawdzaj samego siebie. Gdy wydaje Ci się, że już wszystko umiesz, pamiętasz i wiesz, spróbuj wypowiedzieć zapamiętane informacje na głos lub napisać na kartce papieru. Zobaczysz wtedy, na czym powinieneś się skupić, nad czym jeszcze popracować. Możesz też opowiedzieć komuś to, o czym się uczyłeś, tak, jakbyś chciał, aby on też posiadł tę wiedzę – przeobraź się na chwilę w nauczyciela. Jeżeli lubisz i potrafisz uczyć się grupie, zorganizuj spotkanie ze znajomymi, podczas którego będziecie wspólnie przygotowywać się do sprawdzianu czy egzaminu. Zastosujcie wzajemne odpytywanie, uzupełniajcie informacje, stwórzcie burzę mózgów. Oczywiście, skupienie i koncentracja w gronie znajomych nie są proste, jednak wspólna nauka często przynosi doskonałe efekty.
Jak widać, nie taki diabeł straszny… Okazuje się, że proces przyswajania może być przyjemny, należy tylko podejść do niego z głową i odpowiednio go zaplanować. To, jak zorganizujesz naukę, decyduje o ilości czasu, który będziesz musiał na nią poświęcić oraz o jakości jej efektów. Dąż do postawionych celów i nie daj się rozproszyć – wtedy osiągniesz je szybciej i przyjemniej.