O Edukacji Domowej – Katowice – Śląsk
Według polskiego prawa oświatowego dziecko między 6 a 18 rokiem życia objęte jest obowiązkiem szkolnym. Rodzice lub opiekunowie mogą jednak wybrać, w jakiej formie odbywać się będzie nauczanie.
Jedną z nich jest Edukacja Domowa (znana także jako homeschooling). W tym przypadku nauczanie odbywa się poza systemem MEN, najczęściej w miejscu zamieszkania. Rodzice, decydujący się na tę formę edukacji, muszą zobowiązać się do zapewnienia dziecku warunków, w których możliwa będzie realizacja podstawy programowej.
Ten sposób nauczania budzi wiele kontrowersji, ale z roku na rok staje się coraz bardziej popularny. Okazuje się, że wbrew pozorom, możliwe jest opanowanie materiału w warunkach domowych, a w dodatku takie rozwiązanie może okazać się korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców.
Edukacja Domowa – dla kogo?
Nauczanie w domu jest znane od bardzo dawna – aż do XX wieku, gdy wprowadzony został powszechny obowiązek szkolny, było czymś zupełnie normalnym. Obecnie wraca do łask – przede wszystkim w takich krajach jak USA czy Wielka Brytania, ale również w Polsce.
Decydują się na nią przede wszystkim ci rodzice, których dzieci wykazują ponadprzeciętne zdolności w jakiejś dziedzinie, lub przeciwnie – mają problemy z nadążaniem za grupą rówieśniczą przy szkolnych metodach nauczania.
Czy nauczanie w domu jest zgodne z prawem?
Jak najbardziej – należy jednak dopilnować kilku kwestii administracyjnych.
Przede wszystkim konieczne jest uzyskanie opinii z publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Dokument ten umożliwia dyrektorowi szkoły wydanie zezwolenia na edukację domową. Co ważne, uczeń nadal podlega tej placówce i jest klasyfikowany na podstawie zdanych co roku egzaminów sprawdzających poziom przyswojenia podstawy programowej na danym etapie nauki.
W każdej chwili można podjąć decyzję o powrocie do nauczania szkolnego. Odbywa się to również w porozumieniu z dyrektorem szkoły, do której zapisany jest uczeń.
Nauczanie domowe – zalety
Zwolennicy Edukacji Domowej oraz pedagodzy wskazują na szereg zalet tej formy nauczania. Przede wszystkim należą do nich:
- możliwość rozwoju ucznia we własnym tempie i zgodnie z jego predyspozycjami,
- przyswajanie szczególnie poszerzonego zakresu wiedzy w dziedzinach najbardziej interesujących ucznia,
- kontrolowanie przez rodziców postępów dziecka,
- brak niezdrowej rywalizacji,
- możliwość stosowania metod nauczania dostosowanych indywidualnie do ucznia,
- więcej czasu wolnego, który może być przeznaczony na rozwój zainteresowań i relacji z przyjaciółmi,
- elastyczność – możliwe jest poświęcenie większej ilości czasu na zagadnienia, których opanowanie stwarza uczniowi trudności, przy jednoczesnym naprawdę indywidualnym podejściu,
- redukcja stresu (zarówno u ucznia, jak i u rodziców) związanego z ciągłymi zmianami w systemie edukacji, egzaminów itp.,
- znaczne zmniejszenie presji na oceny, dzięki możliwości ciągłego śledzenia realnych postępów w nauce.
- Uwolnienie czasu na naukę wiedzy i umiejętności pomijanych przez tradycyjną szkołę, takich jak np. nowe technologie, myślenie twórcze Design Thinking, czy poszerzanie wiedzy z zakresu STEM. Wsparcie w tym zakresie można uzyskać w Naszej partnerskiej szkole – Maker Studio – The Innovation School (www.makerstudio.pl).
Pomoc w Edukacji Domowej
Jeżeli chcesz, by i Twoje dziecko mogło skorzystać z dobrodziejstw edukacji domowej, zachęcamy do zgłębienia tematu. Nawet jeśli nie wiesz, czy poradzisz sobie samodzielnie z wyzwaniami, z jakimi wiąże się ten sposób nauki, skontaktuj się z nami – w EDUN Korepetycje wesprzemy Was, umożliwiając naukę na doskonałym poziomie, dostosowaną do Waszych potrzeb i możliwości.