Edun Korepetycje - logo

Języki obce - jak się uczyć?

.

Ostatnio pisaliśmy o błędach, jakie popełniamy, mówiąc po polsku. Niektóre z nich powtarzane są szczególnie uporczywie przez różne media, niejednokrotnie siejąc w nas wątpliwość dotyczącą wyboru poprawnej formy (też tak macie?). Nie jest łatwo zmienić sposób mówienia, do którego się przyzwyczailiśmy. Wiedzą o tym wszyscy ci, którzy próbowali wyeliminować ze swojego słownika słowa-wytrychy takie jak „dokładnie”czy powtarzane nagminnie „co nie?”.

O odzwyczajaniu się od przeklinania nie wspominając. W większości wypadków są to jednak szczegóły. Walka z nimi wymaga pracy nad sobą, lecz już samo społeczne uświadamianie jest pierwszym krokiem do sukcesu. Świadczy o tym choćby internetowa batalia pod znakiem „przynajmniej vs bynajmniej” (jeśli znaczenie tych wyrazów i ich zastosowanie nie jest dla kogoś jasne i popełni błąd, zawsze znajdzie się Internauta, który mu to wypomni/ wytłumaczy*, odsyłam tutaj, także dla komentarzy: http://sjp.pl/bynajmniej).


Ale dość o języku polskim. Ten długi wstęp miał (gdzieś między wersami pewnie) uzmysłowić, że nie tak znów małą wiedzę o języku trzeba mieć, by wdawać się w dyskusje o niuansach. I najprawdopodobniej nie byłoby nam to dane, gdybyśmy po prostu nie byli jego, bądź co bądź, zaawansowanymi użytkownikami. Nie oszukujmy się jednak: trudno będzie zaimponować przyszłemu pracodawcy umiejętnością stosowania partykuły „bynajmniej” czy poszczególnych związków frazeologicznych. Ale jeśli wspomnimy o podobnej biegłości także w zakresie języka angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego - sprawa diametralnie się zmienia. Tylko jak się uczyć? - that is the question...


Po pierwsze (...drugie i każde, aż do nieskończoności…): systematyczność. Warto zaznaczyć, że nie chodzi o codzienne dwugodzinne wkuwanie słówek z kartki. Nie. Systematyczność w nauce języka to jak najczęstszy kontakt z nim. A sposobności do tego mamy bez liku. W grę wchodzą przecież: obcojęzyczna muzyka i filmy - na samym początku z napisami, które jednak z biegiem czasu przestaną być potrzebne, a często zaczną nawet przeszkadzać (są tu jacyś fani Downton Abbey?). Codzienną dawkę wiadomości ze świata także można w ten sposób urozmaicić, np. za pomocą internetowej prasy, radia czy telewizji.
Odzwyczaj się od robienia tzw. kalek językowych, czyli dosłownego przenoszenia polskich zwrotów na język obcy. To nie działa. Nigdy. W najlepszym wypadku zostaniesz niezrozumiany, w najgorszym… Po prostu tego nie rób. Takie działanie kładzie się bowiem na wszystkie dziedziny nauki języka i uwstecznia nas. Bardzo pomoże w takich przypadkach zastosowanie kolejnej reguły...

mapa


Język w życiu - tak można by określić drugą zasadę uczenia się języka obcego. Masz znajomego, który, tak jak Ty, chciałby podciągnąć swój język? Wykorzystaj go to! Konwersacje to przecież metoda stosowana przez wszystkich nauczycieli języków obcych. Nie masz nikogo takiego? Nie szkodzi. Zawsze możesz… rozmawiać ze sobą (lecz najpierw upewnij się, że nikt nie patrzy). Opisując wykonywane przez Ciebie czynności np. kuchenne (“teraz kroję pietruszkę”, “zaraz pójdę wynieść śmieci”, “gdzie, u kaduka, są papierowe ręczniki, które kupiłem wczoraj?”) nic nie tracisz, a zyskać możesz językową swobodę. Nie bój się popełnianych błędów. Ale w miarę możliwości konsultuj wątpliwości.

Konsultacje językowe - samodzielna nauka języka obcego niewątpliwie jest wyzwaniem. Nie rezygnujmy jednak ze wskazówek ekspertów (szczególnie tych pozainternetowych). Nauczyciele w szkole i korepetytorzy udzielają ich na bieżąco. W EDUN Korepetycje proponujemy szeroki wybór korepetycji językowych. Pomagamy świetnie opanować język angielski, niemiecki, hiszpański, rosyjski i inne, czego najlepszym świadectwem są nasi absolwenci, studiujący na prestiżowych zagranicznych uczelniach. Po szczegóły zapraszamy tutaj: http://edun.pl/korepetycje.html.

A na deser:


Aplikacje na smartphona świetnie radzą sobie w łączeniu nauki i zabawy. Niżej znajdziesz przykłady najlepszych z nich.

DUOLINGO - apka warta uwagi. Jej najmocniejsza strona jest zarazem najsłabszą. Wybór języków jest imponująco duży. Sprawa komplikuje się jednak, jeśli nie znamy żadnego obcego języka na dobrym poziomie (póki co jedynym kursem w języku polskim jest właśnie angielski, wszystkich innych dostępnych języków nauczymy się za pośrednictwem niemieckiego, angielskiego, hiszpańskiego etc...). Kursy językowe uczą czytania, pisania, mówienia i rozumienia ze słuchu. To gra, w której nasz bohater - sympatyczna sowa, traci życia z każdą naszą pomyłką. Odzyskuje je jednak po 4 godzinach i wtedy bez obaw możemy bawić i uczyć się dalej. Niestety póki co nie ma możliwości nauki języków azjatyckich. Aplikacja jest darmowa, nie zawiera reklam ani dodatkowych kosztów.

BABBEL - najpoważniejszy „rywal” Duolingo. Ma swoich zwolenników na całym świecie. Babbel oferuje naukę 13 języków. Zaletą tej aplikacji jest zapisywanie swoich postępów online i kontynuacja nauki na każdym urządzeniu mobilnym.

HELLOTALK - to apka, dzięki której nauczymy się mówić w języku obcym, bo… nie będziemy mieli innego wyjścia. Jak zapewnia jej twórca - oferuje naukę ponad 100 języków. Z pomocą przychodzi społeczność złożona z native speeker’ów z całego świata. Szczególnie polecana w celu doskonalenia języka: poszerzenia słownika o zwroty potoczne i idiomy używane na co dzień.

W gąszczu tylu możliwości trudno będzie znaleźć jakąś sensowną wymówkę. Przyjemnej nauki. ;)
----------------------------
*niepotrzebne skreślić.

Zapisz się na darmową lekcję

Przygotowaliśmy dla Ciebie możliwość sprawdzenia nas! Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz rejestracyjny. Zapisz się teraz!.

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Będzin Będzin
 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Elbląg Elbląg
 • Korepetycje GdańskGdańsk
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje GliwiceGliwice
 • Korepetycje Grodzisk MazowieckiGrodzisk Mazowiecki
 • Korepetycje Jastrzębie ZdrójJastrzębie Zdrój
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje KrakówKraków
 • Korepetycje OstrowiecOstrowiec
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje ToruńToruń
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa ŻoliborzWarszawa Żoliborz
 • Korepetycje ZabrzeZabrze
 • Korepetycje ZamośćZamość

Widoczne efekty

Nasi uczniowie osiągają wyraźnie lepsze wyniki z egzaminów niż statystyczny uczeń w Polsce.

Wyniki z matury + 32 %
Wyniki z egzaminu gimnazjalnego + 43 %
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty + 34%

Co uczniowie mówią o nas?

Systematycznie badamy opinie naszych podopiecznych. Dzięki temu możemy doskonalić się i wprowadzać nowe elementy w metodach nauczania, tak aby efektywność rosła z roku na rok.

10 Lat Doświadczenia

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy pochwalić się szerokim gronem zadowolonych uczniów i rodziców.

27 Oddziałów w całej Polsce
9600 Uczniów od początku działalności
2300 Uczniów tygodniowo
229333 Przeprowadzonych lekcji
 

Edukacja domowa w Polsce

Nauczanie domowe w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Liczba rodzin, które wybierają taką formę edukacji dzieci stale wzrasta.

Masz pytanie? Zadzwoń teraz!

22 250 19 10

Odpowiemy na wszystkie pytania.

Wypełnij formularz kontaktowy - odbierz bezpłatną lekcję! Masz pytania? Zadzwoń teraz!