Korepetycje dla najmłodszych

.

oddzialowe 16

Korepetycje dla każdego?

Zajęcia dodatkowe mogą służyć uczniom na wiele sposobów. Jeszcze nie tak dawno, z korepetycji głównie korzystali ci, którzy mieli zaległości i chcieli poprawić swoje oceny z przedmiotów szkolnych. Dzisiaj są popularne zarówno wśród tych, co uzupełniają wiedzę, jak i tych, co chcą dowiedzieć się czegoś więcej z danej dziedziny naukowej. Wśród młodszych uczniów decyzję o pobieraniu lekcji pozaszkolnych podejmują ich opiekunowie. Kiedy dziecko ma problemy z opanowaniem bieżących wiadomości w szkole nauczyciel powinien powiadomić o tym rodziców. Taka informacja nie musi być bodźcem do zatrudniania korepetytora, niektórzy rodzice sami pracują ze swoimi pociechami, wymaga to jednak sporo czasu i często odpowiednich pomocy dydaktycznych, dlatego też, nie każdy jest w stanie sprostać tym wymaganiom. Dobry korepetytor wie jak efektywnie pracować z uczniem oraz jak motywować go do samodzielnej nauki. Nie jest to łatwe zadanie, zwłaszcza gdy zajęć szkolnych ciągle przybywa. Ważnym jest, aby liczba dodatkowych lekcji nie przekraczała 2-3 godzin w ciągu tygodnia. Niestety, czasami okazuje się że nadgorliwość i zbyt wysokie oczekiwania rodziców względem swojej pociechy doprowadza do sytuacji, kiedy młody człowiek nie jest w stanie osiągać dobrych wyników, ponieważ jest przemęczony, znużony i zniechęcony przez nadmiar obowiązków związanych z nauką. Najmłodsi uczniowie potrzebują czasu na solidny odpoczynek, relaks ale również na zabawę i szaleństwa z rówieśnikami.

Jakie przedmioty?

Wśród młodszych dzieci jednymi z popularniejszych zajęć pozalekcyjnych są korepetycje z angielskiego i innych języków obcych, już w przedszkolu się z nimi osłuchują. Jednak wciąż najczęściej jest to właśnie angielski. Rodzice chętnie zapisują swoje pociechy do szkół prywatnych lub wysyłają je na wakacyjne kursy językowe - to wspaniała okazja aby połączyć wypoczynek, zabawę i naukę. Jeżeli chodzi o inne przedmioty, z których młodsi uczniowie dokształcają się poza szkołą, zależą od indywidualnych potrzeb dziecka. Na etapie nauczania początkowego pomagają rodzice, starsze rodzeństwo lub koleżeństwo. Na dalszych etapach edukacji w szkole podstawowej uczniowie czasami potrzebują korepetycji z matematyki, inne ścisłe przedmioty ścisłe, jak chemia, czy fizyka wprowadzane są przeważnie w pierwszej klasie gimnazjum, tylko pewne ich elementy zawarte są w tematyce przedmiotu przyroda, więc na tym etapie zwykle sobie z nimi dobrze radzą. Z przedmiotów humanistycznych, jak język polski czy historia częściej podejmowane są zajęcia dodatkowe w celu poszerzenia swojej wiedzy np. do olimpiady przedmiotowej. Szóstoklasiści coraz chętniej zapisują się na kursy przygotowawcze do testów podsumowujących naukę w szkole podstawowej, zwłaszcza kiedy wybierają się do prestiżowych szkół prywatnych, gdzie odbywa się rekrutacja. Takie kursy kompleksowo przygotowują zarówno do części humanistycznej, jak i matematyczno-przyrodniczej.
Pomoc w nauce jest często potrzebna, dlatego warto trzymać rękę na pulsie i na bieżąco śledzić postępy w zdobywaniu wiedzy. Dobrze być w stałym kontakcie z wychowawcą szkolnym, który orientuje się czy są jakieś problemy, a może zdolności, które warto rozwijać. Jednak, najważniejszy jest kontakt rodzica z dzieckiem, wspólne spędzanie czasu, nie tylko na odrabianiu lekcji, zacieśnia więzi rodzinne i buduje wzajemne zaufanie, więc kiedy pojawią się jakieś gorsze oceny czy inne wpadki, pociecha sama poprosi o wsparcie mamę lub tatę.

Wybierz miasto i pozwól swojemu dziecku dołączyć do grona najlepszych uczniów!