Edun Korepetycje - logo

Polska matura a studia za granicą - czy z polską maturą można studiować za granicą?

.

Ukończenie prestiżowej wyższej uczelni za granicą, otwiera przed jej absolwentem szereg możliwości. By rozpocząć naukę poza granicami Polski, w większości przypadków wystarczy tylko polska matura.

Z górnej półki – Oxford

Uniwersytet Oxfordzki należy, tuż obok Cambridge i Harvarda, do ścisłej czołówki uczelni wyższych na świecie. Jednak nie ma żadnych przesłanek ku temu, by był dla nas nieosiągalny. Aby stać się absolwentem uczelni ukończonej przez tak wybitne postaci jak Margaret Thatcher, Indira Gandhi, J.R.R. Tolkien, czy Aldous Huxley należy... popisać się na maturze. Do wyboru mamy dwie drogi: polską maturę i maturę międzynarodową – IB (International Baccalaureate). Jednak poza dokumentem dojrzałości liczy się dodatkowa aktywność aplikującego: wygrane w olimpiadach przedmiotowych, czy udział w ciekawych inicjatywach. Kluczem do powodzenia tej „rekrutacyjnej misji” zdaje się być również refleks. Wszystkie dokumenty należy bowiem wysłać do 15 października roku poprzedzającego pierwszy wymarzony semestr studiów na Oxfordzie. W ich skład wchodzą formularze z informacjami personalnymi (na przykład ocenami, których spodziewają się nauczyciele na maturze danego aplikanta), list motywacyjny i referencje.

A może Sorbona?

Polska matura jest powszechnie uznawana w całej Francji. Ponadto kandydaci na uniwersytety w państwie Napoleona Bonapartego nie muszą zdawać żadnych dodatkowych egzaminów. Wstępne testy przeprowadzane są tylko na wyjątkowe kierunki np. na medycynę, czy farmację. Tyle o klasycznym uniwersytecie. Jednak edukacja we Francji nie tylko uniwersytetami stoi. Mamy tu ok. 240 uczelni inżynierskich, 230 uczelni handlowych i 2 tysiące szkół kształcących swoich żaków w przeróżnych kierunkach – od mody, przez architekturę, aż po nauki medyczne.

Drugim głównym typem uczelni po uniwersytecie jest tzw. Grande Ecole, kształcące wysoko wykwalifikowanych specjalistów, którzy opuszczają jej mury z tytułem magistra. By dostać się na jedną z tych prestiżowych (i co tu kryć – prywatnych) placówek należy zdać egzamin konkursowy. Często wymagany jest też tytuł licencjata.

Eine kleine matura

Czy wiedziałeś, że od 1994 roku na wszystkich niemieckich uczelniach honoruje się polską maturę zdobytą w czasie edukacji w liceum ogólnokształcącym? Niestety w odrobinę gorszym położeniu znajdują się absolwenci liceów profilowanych i średnich szkół technicznych, którzy są zmuszeni do zdania egzaminu stwierdzającego równoważność wykształcenia dopuszczającego do studiów (Feststellungsprüfung).

Bez języka ani rusz w kraju torreadorów

Znajomość języka hiszpańskiego jest warunkiem podjęcia studiów na każdej z ok. 70 uczelni wyższych w Hiszpanii. Należy ją potwierdzić dyplomem np. Instytutu Cervantesa lub certyfikatem DELE. Proces rekrutacji zaczyna się zwykle wystąpieniem do Ministerstwa Edukacji o uznanie polskiej matury. Trwa to około trzech miesięcy. Więcej informacji: www.mec.es/educa/formacion-profesional.

To jednak nie koniec. Wszystkie hiszpańskie uczelnie wyższe organizują serię egzaminów wstępnych tzw. selectividad, zwykle przeprowadzanych w lipcu i we wrześniu. O przyjęciu na studia decydują też oceny z kilku przedmiotów. Egzaminy obowiązkowe dla wszystkich kierunków studiów to: język hiszpański (literatura i gramatyka), historia Hiszpanii, język obcy (angielski, francuski, niemiecki lub włoski). Pozostałe egzaminy są zależne od wybranego przez aplikanta kierunku.

Zimno, zimniej... studia w Szwecji

Dla tych, którzy chcieliby rozpocząć studia w Szwecji mamy kilka dobrych wiadomości. Po pierwsze: uczelnie wyższe w tym kraju (a jest ich ponad 40) są finansowane przez rząd. Nie płacimy więc żadnych czesnych, co stanowi opozycję do większości europejskich krajów. Po drugie: o miejsce na liście studentów może ubiegać się każdy absolwent szkoły średniej mający na koncie maturę. I pocieszenie: posługiwanie się językiem szwedzkim nie jest nieodzowne. Należy jednak potwierdzić znajomość języka angielskiego na poziomie wymaganym przez daną uczelnię (zwykle za pomocą certyfikatu TOEFL). Na większość kierunków nie ma egzaminów wstępnych – obowiązuje jednak konkurs świadectw. Do przekroczenia granicy wystarczy nam dowód osobisty lub paszport. Planując studiowanie należy jednak zaopatrzyć się w pozwolenie na dłuższy pobyt (wysyłamy wniosek np. przez http://www.migrationsverket.se).

Studia za granicą - pomożemy Ci!

Chcesz wiedzieć więcej? Skontaktuj się z nami już dzisiaj – możesz liczyć na nasze pełne doradztwo i wsparcie!

Zapisz się na darmową lekcję

Przygotowaliśmy dla Ciebie możliwość sprawdzenia nas! Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz rejestracyjny. Zapisz się teraz!.

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Będzin Będzin
 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Elbląg Elbląg
 • Korepetycje GdańskGdańsk
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje GliwiceGliwice
 • Korepetycje Jastrzębie ZdrójJastrzębie Zdrój
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje OstrowiecOstrowiec
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje ToruńToruń
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa ŻoliborzWarszawa Żoliborz
 • Korepetycje ZabrzeZabrze
 • Korepetycje ZamośćZamość

Widoczne efekty

Nasi uczniowie osiągają wyraźnie lepsze wyniki z egzaminów niż statystyczny uczeń w Polsce.

Wyniki z matury + 32 %
Wyniki z egzaminu gimnazjalnego + 43 %
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty + 34%

Co uczniowie mówią o nas?

Systematycznie badamy opinie naszych podopiecznych. Dzięki temu możemy doskonalić się i wprowadzać nowe elementy w metodach nauczania, tak aby efektywność rosła z roku na rok.

10 Lat Doświadczenia

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy pochwalić się szerokim gronem zadowolonych uczniów i rodziców.

27 Oddziałów w całej Polsce
9600 Uczniów od początku działalności
2300 Uczniów tygodniowo
229333 Przeprowadzonych lekcji
 

Edukacja domowa w Polsce

Nauczanie domowe w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Liczba rodzin, które wybierają taką formę edukacji dzieci stale wzrasta.

Masz pytanie? Zadzwoń teraz!

22 250 19 10

Odpowiemy na wszystkie pytania.

Wypełnij formularz kontaktowy - odbierz bezpłatną lekcję! Masz pytania? Zadzwoń teraz!