Edun Korepetycje - logo

Historia edukacji cz. 1 : Kobiety i szkolnictwo

.

Wyedukowane arystokratki w starożytności...

W starożytności, choć nie przykładano wielkiej roli do kształcenia kobiet, nie zabraniano jednak tego surowo. Kobiety, zwłaszcza z arystokratycznych rodzin, umiały czytać, znały się na sztuce, same często także próbowały swych sił jako pisarki i artystki, choć zależało to od regionu. O ile w Atenach kobietę traktowano jako kurę domową, o tyle Rzymianki cieszyły się sporą swobodą.

Mroki średniowiecza trwające aż po wiek XIX...

Średniowiecze kojarzy nam się z zacofaniem, ogromną religijnością oraz wiarą w zabobony. Ich ofiarą, na niemal 10 wieków, padły głównie kobiety. To w średniowieczu bowiem ojcowie Kościoła zaczęli lansować pogląd, że kobieta jest istotą próżną, grzeszną, a nauka jest ostatnią rzeczą, do której się nadaje. Jej głównym zajęciem powinna być praca w domu oraz modlitwa. Nie było tu miejsca na edukację, gdyż słaba natura kobiet mogłaby zwieść je na manowce, a lektury pożyteczne dla duszy szybko zastąpione zostałyby dziełami bezbożnymi.

Jednak nawet w okresie, gdy odmawiano kobietom nie tylko prawa do nauki, ale nawet posiadania rozumu, trafiały się wyjątki. W średniowieczu była nim Hildegarda z Bingen: zielarka, badaczka natury oraz kompozytorka. Na polskim gruncie warto wspomnieć o Nawojce, młodej dziewczynie, która w 1414 roku pod przebraniem chłopca zaczęła naukę na Akademii Krakowskiej (obecnie Uniwersytet Jagieloński). Lekarz, mający ją zbadać, gdy zachorowała, odkrył jej oszustwo. Chętnej do nauki dziewczynie groziła śmierć na stosie, jednak wsparcie środowiska akademickiego, będącego pod wrażeniem jej osiągnięć i odwagi, sprawiło, że została wysłana do zakonu, gdzie robiła później karierę jako przeorysza.

Nauka w domu, lecz z pominięciem spraw poważnych...

Kolejne wieki niewiele zmieniły pod względem podejścia do edukacji kobiet. Niektórzy patrzeli na to łagodniej, inni surowiej, jednak ogólnego przyzwolenia na dopuszczenie kobiet do szkół i uniwersytetów nie było nigdy. Przykładowo wybitny polski kaznodzieja i erudyta, Piotr Skarga twierdził, że „nauki nie służą białogłowom, nie powinny się im poświęcać dla uniknięcia próżności", oraz że "niewiasta musi się poddać jako słabsza mężowi jako mędrszemu".

8750616961 228d153026 z

Obraz Jeana Frederica Schalla przedstawia typową, młodą damę z XVII wieku - dzień upływa jej na dbaniu o urodę, czytaniu wierszy oraz zabawie z pieskiem

Kobiety z bogatych domów kształcono w domu. Wynajmowano dla nich guwernantki lub bony, które miały nauczyć je, jak wtedy uważano, niezbędnych dla kobiet umiejętności. Zaliczano do nich między innymi: rysowanie, śpiew i grę na jakimś instrumencie, znajomość języków obcych (zwłaszcza łaciny i francuskiego), prowadzenie gospodarstwa domowego, umiejętność miłej konwersacji, znajomość poezji i historii. Młoda dama miała być przede wszystkim dobrą towarzyszką dla swego przyszłego męża oraz animatorką przyjęć dla towarzystwa.

XIX wiek – mała rewolucja we Francji

Zmianę w postrzeganiu prawa kobiet do edukacji przyniósł dopiero wiek XIX, wielka rewolucja społeczna we Francji oraz powstawanie pierwszych ruchów feministycznych, nazywanych wtedy sufrażystkami. Pierwsze kobiety na Sorbonę przyjęto pod koniec tego właśnie wieku. Jest to jedna z przyczyn, dla których Maria Skłodowska- Curie kształciła się we Francji, a nie w Polsce – tu nie miałaby jeszcze takiej możliwości.

da368145f0432aaf5a0088c8956aba1f

Jedna z pierwszych absolwentek Sorbony (źródło: pinterest.com)

Myliłby się ten jednak, który uważa, że od razu zrównano prawa kobiet-studentek z żakami płci męskiej. Nasza słynna rodaczka po zajęciach na uczelni musiała pomagać w akademickiej kuchni, wydawać obiady studentom oraz prać koszule i sprzątać uniwersytet. Pierwsze studentki możliwość studiów odpracowywały ciężką pracą fizyczną, podczas gdy ich koledzy mieli czas dla siebie. Z czasem jednak przyznawano kobietom coraz większe prawa.

Wiek XX – pełny dostęp do edukacji

Dziś nie wyobrażamy sobie, by kobiety nie umiały czytać, nie mogły się rozwijać lub zdobywać wykształcenia. Pamiętajmy jednak, że zmiana ta dotyczy tylko naszego kręgu kulturowego, a wielu państwach dziewczęta, które chcą się uczyć, nadal mają zamkniętą ku temu drogę.

Zapisz się na darmową lekcję

Przygotowaliśmy dla Ciebie możliwość sprawdzenia nas! Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz rejestracyjny. Zapisz się teraz!.

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Będzin Będzin
 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Elbląg Elbląg
 • Korepetycje GdańskGdańsk
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje GliwiceGliwice
 • Korepetycje Grodzisk MazowieckiGrodzisk Mazowiecki
 • Korepetycje Jastrzębie ZdrójJastrzębie Zdrój
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje KrakówKraków
 • Korepetycje OstrowiecOstrowiec
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje ToruńToruń
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa ŻoliborzWarszawa Żoliborz
 • Korepetycje ZabrzeZabrze
 • Korepetycje ZamośćZamość

Widoczne efekty

Nasi uczniowie osiągają wyraźnie lepsze wyniki z egzaminów niż statystyczny uczeń w Polsce.

Wyniki z matury + 32 %
Wyniki z egzaminu gimnazjalnego + 43 %
Wyniki z egzaminu ósmoklasisty + 34%

Co uczniowie mówią o nas?

Systematycznie badamy opinie naszych podopiecznych. Dzięki temu możemy doskonalić się i wprowadzać nowe elementy w metodach nauczania, tak aby efektywność rosła z roku na rok.

10 Lat Doświadczenia

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu możemy pochwalić się szerokim gronem zadowolonych uczniów i rodziców.

27 Oddziałów w całej Polsce
9600 Uczniów od początku działalności
2300 Uczniów tygodniowo
229333 Przeprowadzonych lekcji
 

Edukacja domowa w Polsce

Nauczanie domowe w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Liczba rodzin, które wybierają taką formę edukacji dzieci stale wzrasta.

Masz pytanie? Zadzwoń teraz!

22 250 19 10

Odpowiemy na wszystkie pytania.

Wypełnij formularz kontaktowy - odbierz bezpłatną lekcję! Masz pytania? Zadzwoń teraz!