Ogólny

Aktualności

Kontakt – EDUN Rzeszów

Jak się uczyć – nowoczesne sposoby nauki

Edukacja to wymagający etap dla młodego człowieka. Duży materiał wiedzy, który trzeba przyswoić w krótkim czasie często bywa przytłaczający. Nic więc dziwnego, że uczniowie szkół podstawowych oraz średnich poszukują nowoczesnych metod ułatwiających naukę. Często są one oparte na tradycyjnych sposobach uczenia się, szczególnie sporządzania notatek oraz powtarzania. Jak to wygląda w rzeczywistości?

Czytaj dalej „Jak się uczyć – nowoczesne sposoby nauki”

Ostatnie chwile na przygotowanie do matury

Matura się zbliża wielkimi krokami. Nie ma co się oszukiwać, na powtórkę wiadomości przed egzaminem dojrzałości zostały ostatnie dni. Uczniowie są zestresowani, gdyż to właśnie od tego, jak zdają, zależy czy uda im się dostać na wymarzone studia.

Bardzo dużo osób decyduje się na naukę w ostatniej chwili. Jednak powtarzanie materiału z kilku lat może być dość problematyczne. Zatem jak wykorzystać ostatnie momenty przed maturą? Postawić na naukę czy odpoczynek?

matura

Co robić przed maturą?

Ekspertka od edukacji matematycznej radzi, aby przed egzaminem maturalnym skupić się na arkuszach maturalnych, w których musimy wykorzystać wzory matematyczne. Nie możemy jednak zapomnieć o odpoczynku, który jest bardzo istotny.

Dzień lub dwa przed samą maturą należy odłożyć książki w kąt. Warto wtedy oddać się ulubionej rozrywce lub po prostu odpocząć. Dlaczego?

Jeden dzień to za mało na nauczenie się nawet fragmentu tego, co będzie od nas wymagane na egzaminie. Dobry humor i odpoczynek sprawi, że do egzaminu podejdziemy pełni sił oraz z dobrym samopoczuciem. Jest to tak samo ważne, jak sama nauka.

Na co zwrócić uwagę podczas nauki?

Bardzo ważne jest rozwiązywanie przykładowych egzaminów maturalnych. Dzięki takiemu działaniu oswoimy się z arkuszami oraz dowiemy się jakie zadania sprawiają nam problemy. Nie powinniśmy robić bezsensownych przerw. Rozpoczęty egzamin powinien zostać przez nas skończony.

Warto, aby warunki naszej nauki były przyjazne, znajdźmy spokojne miejsce i wyłączmy telewizor czy telefon. Bardzo istotne jest, aby wiedzieć, co sprawia nam kłopoty. Kiedy jakieś zadanie jest dla nas trudne, zanotujmy to, a następnie poprośmy nauczyciela, czy korepetytora.

W przypadku przygotowań do matury z matematyki nie możemy zapomnieć o zadaniach, w których wykorzystywana jest funkcja kwadratowa czy geometria. Takie zadania niemalże zawsze pojawiają się na maturze. Pomiędzy arkuszami, które rozwiązujemy, powinniśmy znaleźć czas na relaks oraz odpoczynek.

Od czego zacząć po otrzymaniu arkuszu maturalnego?

Odpowiednie przygotowywanie się do egzaminu jest niezwykle istotne. Jednak powinniśmy także pamiętać o kilku rzeczach podczas samej matury.

Na samym starcie należy przeanalizować cały egzamin. Takie działanie sprawi, że będziemy wiedzieli jakich zadań jest najwięcej oraz będziemy mogli ocenić, która część matura jest dla nas najtrudniejsza. Nie powinniśmy bać się, a co gorsza rezygnować z zadań otwartych.

W części przypadków są one prostsze niż zamknięte, jednak wymagają dokładnego przeczytania oraz przemyślenia. Nie rozmyślajmy nad zadaniami, które sprawiają nam problemy.

Bardzo często w stresie zapominamy coś, co umiemy, dlatego warto je zostawić oraz wrócić za kilka chwil. Dokładnie czytajmy odpowiedzi. Na maturze możemy spotkać się z wieloma podchwytliwymi pytaniami, dlatego sprawdzajmy nasze odpowiedzi kilka razy. Treść każdego zadania powinna zostać przeczytana kilkakrotnie. Takie działanie sprawi, że lepiej zapamiętamy wszelkie konieczne do zadania dane. Co będzie skutkowało dobrym wynikiem.

Ostatnie chwile na przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty

Już w kwietniu tego roku po raz drugi w tej formie, ósmoklasiści będą mieli okazję przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, który jednocześnie jest pierwszym egzaminem w życiu dzieci. Jako że jest to inaugurujący egzamin w świetle dalszych wyzwań, wywołuje on u uczniów duży strach i stres przed tym, czy opanowali całość materiału w stopniu pozwalającym na ukończenie egzaminu z imponującą liczbą punktów.

Rodzice również z każdym tygodniem zbliżania się terminu egzaminu czują tremę przed tym, czy ich pociechy są wystarczająco przygotowane do tego wyzwania. Zanim będzie za późno, poniżej przedstawione są wskazówki, w jaki sposób przygotować nasze dziecko do egzaminu ósmoklasisty.

nauka do egzaminu ósmoklasisty

Systematyczna praca kluczem do sukcesu

W procesie przygotowania do egzaminu ósmoklasisty najważniejsza jest konsekwencja i systematyczność nauki kolejnej części materiału. Im wcześniej więc zaczniemy, tym mniejsze partie wiedzy będziemy musieli przyswoić w krótkim czasie.

Egzamin ósmoklasisty ma pewien zakres materiału, który należy opanować. Jeżeli przygotowanie do egzaminu zaczniemy zbyt późno, czekają nas długie godziny sterczenia przy biurku, co nie jest efektywne dla umysłu dziecka, powoduje duży stres, niejednokrotnie kłótnie z rodzicem a w efekcie dziecko zniechęca się do nauki. Optymalnie jest zacząć naukę we wrześniu, wtedy z dobrym planem nauki do kwietnia cały materiał będzie świetnie opanowany i  w dodatku powtórzony.

Codzienne powtórki są bardzo ważne

Bez względu na to, czy to będzie 5 minut, czy pół godziny, niezbędne jest, by dziecko każdego dnia powtarzać sobie konkretną część materiału. Dziecko nie musi uczyć się czegoś nowego każdego dnia, o wiele istotniejsze jest, by nauczony materiał powtarzać tak, by nie wyparował z głowy dziecka w błyskawicznym czasie.

Przydatne mogą być również materiały pomocnicze jak specjalne wydania gazet przygotowujących do egzaminu, czy specjalne programy. Dzięki temu dziecko w syntetycznej formie uzyska zbiór najważniejszej wiedzy, którą musi zapamiętać, a w dodatku w innej, bardziej przystępnej formie niż podręcznik.

Najtrudniejszy materiał na początek

Wiadome jest, że nie wszystko, czego dziecko będzie się uczyć, jest łatwe i przyjemne. Jedną z dobrych strategii przygotowania się do egzaminu ósmoklasisty jest rozpoczęcie nauki od najtrudniejszego materiału. Im wcześniej dotkniemy z dzieckiem rozdziałów, które sprawiają problem, tym więcej czasu nasza pociecha ma na opanowanie problematycznego materiału.

Codzienne, konsekwentne powtórki mogą zdziałać cuda, ważne tylko by rozplanować odpowiednio w czasie cały materiał, który należy opanować. Aby sprawdzić swoją aktualną wiedzę i sprawdzić jakiego wyniku można spodziewać się na egzaminie – warto rozwiązywać próbne arkusze z egzaminu ósmoklasisty.

egzamin próbny ósmoklasisty - arkusze

Zaraz kwiecień a dziecko jest nieprzygotowane – co zrobić?

Co, jednak jeżeli zaraz marzec, a nasze dziecko nie uczyło się systematycznie, my w ferworze codziennych obowiązków nie pilnowaliśmy ósmoklasisty, by codziennie zasiadał do nauki. Czy jest jeszcze jakaś szansa na pozytywny obrót spraw? W przypadku małej ilości czasu lub materiału, który wyjątkowo trudno wchodzi do głowy ucznia, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy – Centra Korepetycji EDUN przygotowały dedykowaną ofertę kursów ósmoklasisty, dzięki czemu nawet w ostatniej chwili mamy szansę na lepsze przygotowanie i uzyskanie lepszego wyniku – szczególnie jeżeli sami nie radzimy sobie z nauką z danego przedmiotu.

Próbny egzamin ósmoklasisty 2019/2020

Aby ułatwić uczniom przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty przygotowaliśmy listę próbnych arkuszy egzaminacyjnych, dzięki którym można bez stresu sprawdzić z jakimi zadaniami przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom.

Każdy arkusz egzaminacyjny jest dostępny do pobrania w formie dokumentu PDF, który możesz wydrukować i rozwiązać. Warto rozwiązać każdy arkusz aby poznać i przećwiczyć najpopularniejsze typy zadań z matematyki z jakimi mogą spotkać się uczniowie na egzaminie ósmoklasisty w kwietniu.

Czytaj dalej „Próbny egzamin ósmoklasisty 2019/2020”

Szkoły bez smartfonów

Prawie wszyscy uczniowie posiadają smartfony z dostępem do internetu. Już siedmio i ośmiolatki przynoszą na szkolne zajęcia urządzenia mobilne. W szkołach średnich raczej nie zdarza się, aby ktoś nie posiadał telefonu. Jednak coraz więcej szkół wprowadza całkowite zakazy używania telefonów w szkole. Jakie są powody takich decyzji? Czy szkoła może wprowadzić taki zakaz? Czy tak radykalne działania przynoszą pozytywne rezultaty?

Czytaj dalej „Szkoły bez smartfonów”

Przygotowania do matury 2020

Maturzyści 2020 do końca września muszą zadeklarować przedmioty, które będą zdawać na egzaminie dojrzałości. Będzie jeszcze czas na zmianę decyzji, ponieważ ostateczną deklarację należy złożyć do 7 lutego 2020. Jednak część uczniów nie tylko deklaruje wybrane przedmioty, ale ambitnie zaczyna intensywne przygotowania, aby zdać egzamin z najlepszym wynikiem.

Czytaj dalej „Przygotowania do matury 2020”

Edukacja domowa

Szkoła to nie jedyne miejsce, gdzie Twoje dziecko może się rozwijać i zdobywać cenną wiedzę. W Polsce dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia podlegają tzw. obowiązkowi szkolnemu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż chodzi tu o obowiązek edukowania, a nie chodzenia do szkoły. Czym jest edukacja domowa? Jakie działania należy podjąć, aby dziecko uczyło się w domu? Czy jest to korzystne dla dziecka?

Czytaj dalej „Edukacja domowa”

Czy korepetycje są potrzebne?

Egzaminy, sprawdziany, prace domowe to powody, dla których uczniowie najczęściej zapisują się na korepetycje. To zajęcia nie tylko dla dzieci z gorszymi ocenami, które mają problemy w nauce, ale również dla tych, które mają najlepsze wyniki i chcą osiągać naukowe sukcesy. Czy faktycznie korepetycje potrzebne są każdemu? Gdzie szukać odpowiedniego korepetytora?

Czytaj dalej „Czy korepetycje są potrzebne?”

Jesteśmy obecni w całej Polsce

Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

 • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
 • Korepetycje Ciechanów Ciechanów
 • Korepetycje Elbląg Elbląg
 • Korepetycje GdańskGdańsk
 • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
 • Korepetycje KaliszKalisz
 • Korepetycje KatowiceKatowice
 • Korepetycje KętrzynKętrzyn
 • Korepetycje KielceKielce
 • Korepetycje KoninKonin
 • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
 • Korepetycje OlsztynOlsztyn
 • Korepetycje OstrowiecOstrowiec Św
 • Korepetycje PiłaPiła
 • Korepetycje PruszkówPruszków
 • Korepetycje SanokSanok
 • Korepetycje SzczytnoSzczytno
 • Korepetycje ToruńToruń
 • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
 • Korepetycje Warszawa BemowoWarszawa Bemowo
 • Korepetycje Warszawa MokotówWarszawa Mokotów
 • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
 • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
 • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
 • Korepetycje Warszawa WilanówWarszawa Wilanów
 • Korepetycje ZamośćZamość

Popularne tematy