Egzamin Ósmoklasisty 2024 – Co warto wiedzieć?

Egzamin ósmoklasisty wiąże się ze sporą dawką stresu – zarówno dla uczniów, jak i rodziców, którzy chcą im jak najbardziej pomóc w nauce. EDUN Korepetycje to miejsce, w którym wszystkie dzieci przystępujące do egzaminu będą miały możliwość wzięcia udziału w specjalnych kursach, nakierowanych właśnie na wymagania egzaminacyjne.

Pracownicy EDUN Korepetycje to wykwalifikowana kadra, która z wyrozumiałością oraz spokojem podejmie się przekazania niezbędnej wiedzy, nawet z najtrudniejszych zagadnień matematycznych. Nauka to nie tylko teoria, to również sposób logicznego myślenia oraz praktycznego wykorzystywania przyswojonych informacji.

Oddziały EDUN Korepetycje są wyposażone kompleksowo w pomoce naukowe, znajdujące się w komfortowych salach lekcyjnych. Zajęcia odbywają się w małych grupach, dzięki czemu każde dziecko może otrzymać indywidualną pomoc. Kurs przygotowujący uczniów do egzaminu ósmoklasisty obejmuje 50 godzin lekcyjnych, które podzielone są na wszystkie przedmioty egzaminacyjne. Wiedza zdobyta na kursie odpowiada konkretnym wymaganiom stawianym przez CKE. 

Najważniejsze informacje o egzaminie ósmoklasisty w 2024

Kto przystępuje do egzaminu?

Do egzaminu ósmoklasisty przystępują uczniowie VIII klasy szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół artystycznych realizujących kształcenie ogólne w zakresie szkoły podstawowej – w klasie, której zakres nauczania odpowiada klasie VIII szkoły podstawowej.

Ten egzamin jest obowiązkowy, co oznacza, że jest niezbędny do ukończenia danego etapu edukacji. Nie ma jednak minimalnego wyniku, który decyduje o uznaniu, że egzamin jest zdany lub niezdany. 

Struktura egzaminu ósmoklasisty od 2024 r.

Do tej pory uczeń przystępował do egzaminu pisemnego z trzech przedmiotów obowiązkowych: matematyki, języka polskiego oraz języka obcego nowożytnego (angielskiego, francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego, włoskiego). Język nowożytny obcy obejmuje ten, na którego zajęcia uczęszczał uczeń w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

Egzamin ósmoklasisty 2024: terminy

W jaki dzień odbędzie się egzamin ósmoklasisty w roku 2024? Sprawdź daty egzaminu ogłoszone przez CKE! W roku szkolnym 2023/2024 uczniowie ósmych klas nie będą musieli dokonywać wyboru dodatkowego przedmiotu do egzaminu. Terminy egzaminów zostały ustalone wcześniej niż w roku szkolnym 2022/2023.

Egzamin ósmoklasisty 2024 odbędzie się w następujących terminach:

 • 14 maja 2024 roku (wtorek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z języka polskiego.
 • 15 maja 2024 roku (środa) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z matematyki.
 • 16 maja 2024 roku (czwartek) o godzinie 9:00 – egzamin ósmoklasisty z języka angielskiego (lub innego języka nowożytnego, opcjonalnie).

Czas przeznaczony na egzamin

 • Język polski – 120 minut,
 • Matematyka – 100 minut,
 • Język obcy nowożytny – 90 minut,
Komunikat Dyrektora CKE z 17 sierpnia 2023 roku dotyczący harmonogramu przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty oraz egzaminu maturalnego w 2024 roku.

Zadania pojawiające się na egzaminie ósmoklasisty 

Z każdego przedmiotu zdawanego na egzaminie ósmoklasisty uczeń będzie miał do rozwiązania dwa typy zadań. Pierwszy to zadania zamknięte, w których podanych jest kilka odpowiedzi, ale tylko jedna z nich jest prawidłowa. Z kolei drugi obejmują zadania otwarte wymagające od ucznia formułowania własnej odpowiedzi.

Wymagania na egzamin ósmoklasisty

Egzamin ósmoklasisty sprawdza wiadomości i umiejętności określone ‎w podstawie programowej dla wybranych przedmiotów ‎nauczanych w klasach I–VIII. Aby sprawdzić co trzeba umieć na egzamin ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów sprawdź listę poniżej. Zostały w niej opisane wymagania wynikające z podstawy programowej opracowanej przez CKE – z każdego przedmiotu nauczania z polskiego.

Jaki wpływ ma punktacja na rekrutację do szkół średnich?

Oprócz ocen ze świadectwa i punktów za osiągnięcia również wynik uzyskany z poszczególnych egzaminów ósmoklasisty ma wpływ na rekrutację do wybranej szkoły średniej. Każda szkoła wyższa wyznacza własne progi punktowe, które uzależniają wynik egzaminu od dostania się do konkretnej klasy. 

Maksymalna liczba punktów z egzaminu ósmoklasisty wynosi 100. Obejmuje ona trzy przedmioty egzaminacyjne (jeśli w 2023 r. dochodzi jeden przedmiot, wówczas liczba możliwych do uzyskania punktów wzrośnie). 

Wynik procentowy to odsetek punktów (zaokrąglony do liczby całkowitej), które uczeń ‎zdobył za zadania z danego przedmiotu. ‎Z matematyki można uzyskać 35 pkt, z języka polskiego 35 pkt, a z języka obcego nowożytnego 30 pkt. 

Średnie wyniki z języka polskiego wynoszą 21 pkt, z matematyki 17 pkt, a z języka obcego nowożytnego około 16-20 pkt (w zależności od wybranego języka). 

Czy wyniki egzaminu są brane w rekrutacji do szkół średnich?

Tak, wyniki z egzaminu decydują o wyniku rekrutacji do szkół średnich, jeżeli liczba kandydatów będzie większa niż liczba wolnych miejsc w danej szkole.

Kto będzie sprawdzać egzaminy?

Prace uczniów są weryfikowane przez wyznaczonych do tego celu egzaminatorów. Wybór egzaminatorów leży w gestii okręgowych komisji egzaminacyjnych.

Szczegółowe informacje o egzaminie

Pozostałe kwestie związane z egzaminem ósmoklasisty są dostępne w informatorze Centralnej Komisji Egzaminacyjnej .

Kiedy ogłoszone zostaną wyniki egzaminu ósmoklasisty 2024 roku?

Uczniowie w roku szkolnym 2023/2024 będą mieli okazję poznać swoje wyniki już 3 lipca 2024 roku. Tego samego dnia absolwenci otrzymają również swoje zaświadczenia.

Na zaświadczeniu o uzyskanych rezultatach będzie podany wynik procentowy oraz wynik na skali ‎centylowej dla egzaminu z każdego przedmiotu.

Wynik procentowy to odsetek punktów, które uczeń ‎zdobył z danego przedmiotu.

Wynik centylowy to odsetek liczby ósmoklasistów, którzy ‎uzyskali z egzaminu z danego przedmiotu wynik taki sam lub niższy niż zdający. ‎ Wyniki egzaminacyjne są ostateczne i nie mogą być podważone na drodze sądowej.‎

Próbne egzaminy ósmoklasisty 2019-2023

Przykładowe arkusze GWO

Na stronie CKE dostępne są przykładowe zadania oraz arkusze egzaminacyjne z poprzednich lat. Znajdziesz je pod linkiem https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/arkusze/ oraz https://cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty/materialy-dodatkowe/.

Aby ułatwić uczniom przygotowanie do egzaminu ósmoklasisty przygotowaliśmy listę próbnych arkuszy egzaminacyjnych, dzięki którym można bez stresu sprawdzić z jakimi zadaniami przyjdzie zmierzyć się ósmoklasistom. Każdy arkusz egzaminacyjny jest dostępny do pobrania w formie dokumentu PDF, który możesz wydrukować i rozwiązać. Warto rozwiązać każdy arkusz aby poznać i przećwiczyć najpopularniejsze typy zadań z matematyki z jakimi mogą spotkać się uczniowie na egzaminie ósmoklasisty w kwietniu

J. POLSKI

#ŹródłoArkuszZałączniki
1Arkusze egzaminacyjne – Egzamin Ósmoklasisty 2019Pobierz PDFzasady oceniania
2Arkusze pokazowe – grudzień 2018Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań
3Arkusze pokazowe – grudzień 2017Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań
4Arkusze próbne – EDUN 2020Pobierz PDFOdpowiedzi i zasady oceniania rozwiązań zadań

MATEMATYKA

#ŹródłoArkuszZałączniki
1Arkusze egzaminacyjne – Egzamin Ósmoklasisty 2019Pobierz PDFzasady oceniania
2Arkusze pokazowe – grudzień 2018Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań
3Arkusze pokazowe – grudzień 2017Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań
4Arkusze próbne – EDUN 2020Pobierz PDF

J. ANGIELSKI

#ŹródłoArkuszZałączniki
1Arkusze egzaminacyjne – Egzamin Ósmoklasisty 2019Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań Transkrypcja nagrań
2Arkusze pokazowe – grudzień 2018Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań Transkrypcja nagrań Plik dźwiękowy (dla uczniów bez niepełnosprawności) Plik dźwiękowy (dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się)
3Arkusze pokazowe – grudzień 2017Pobierz PDFZasady oceniania rozwiązań zadań Transkrypcja nagrań Plik dźwiękowy (dla uczniów bez niepełnosprawności) Plik dźwiękowy (dla uczniów ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się)
3Arkusze próbne – EDUN 2020Pobierz PDFTranskrypcja nagrań

Korepetycje

Pomożemy Twojemu dziecku przyswoić nawet najtrudniejsze informacje i poprawić wyniki. Wiemy jakie techniki i metody stosować aby jak najefektywniej przyswajać wiedzę.

Kursy maturalne

Z myślą o maturzystach przygotowaliśmy specjalną ofertę kursów, które zapewnią najlepsze przygotowanie do egzaminu maturalnego.

Kursy ósmoklasisty

Aby uniknąć niepotrzebnego stresu przygotowaliśmy specjalną ofertę kursów dla ósmoklasistów dostosowanych do wymagań egzaminacyjnych.

Edukacja domowa

Podjąłeś decyzje o przeniesieniu swojego dziecka do systemu edukacji domowej. Nie jesteś pewien czy poradzisz sobie samodzielnie?

Doradztwo edukacyjne

Pomożemy Twojemu dziecku przyswoić nawet najtrudniejsze informacje i poprawić wyniki. Wiemy jakie techniki i metody stosować aby jak najefektywniej przyswajać wiedzę.

Zapisz się na darmową lekcję

Przygotowaliśmy dla Ciebie możliwość sprawdzenia nas! Wystarczy, że wypełnisz nasz formularz rejestracyjny.

W EDUN Korepetycje stawiamy na doświadczoną i wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną, zindywidualizowany program edukacyjny oraz nowoczesne techniki nauczania.

Nasze zajęcia prowadzone są w przyjaznej, motywującej i bezstresowej atmosferze – codziennie udowadniamy, że nauka może być prawdziwą przyjemnością!

Zapisz się teraz!

  Jesteśmy obecni w całej Polsce

  Sprawdź w jakich miastach posiadamy nasze placówki. Wybierz miasto, w którym szukasz korepetycji i zapisz się on-line, zadzwoń lub odwiedź nas osobiście.

  • Korepetycje Bielsko Biała Bielsko Biała
  • Korepetycje Bydgoszcz Bydgoszcz
  • Korepetycje Chrzanów Chrzanów
  • Korepetycje Ciechanów Ciechanów
  • Korepetycje Gdańsk ChełmGdańsk (Chełm)
  • Korepetycje JaworznoJaworzno
  • Korepetycje KaliszKalisz
  • Korepetycje KatowiceKatowice
  • Korepetycje KętrzynKętrzyn
  • Korepetycje KielceKielce
  • Korepetycje KoninKonin
  • Korepetycje KrotoszynKrotoszyn
  • Korepetycje LubaczówLubaczów
  • Korepetycje OlsztynOlsztyn
  • Korepetycje PiłaPiła
  • Korepetycje PruszkówPruszków
  • Korepetycje RzeszówRzeszów
  • Korepetycje SanokSanok
  • Korepetycje StargardStargard
  • Korepetycje SzczytnoSzczytno
  • Korepetycje TurekTurek
  • Korepetycje Warszawa CentrumWarszawa Centrum
  • Korepetycje Warszawa BemowoWarszawa Bemowo
  • Korepetycje Warszawa MokotówWarszawa Mokotów
  • Korepetycje Warszawa TargówekWarszawa Targówek
  • Korepetycje Warszawa UrsusWarszawa Ursus
  • Korepetycje Warszawa UrsynówWarszawa Ursynów
  • Korepetycje Warszawa WilanówWarszawa Wilanów
  • Korepetycje ZamośćZamość

  Popularne tematy