Szkoła to nie jedyne miejsce, gdzie Twoje dziecko może się rozwijać i zdobywać cenną wiedzę. W Polsce dzieci i młodzież od 6 do 18 roku życia podlegają tzw. obowiązkowi szkolnemu, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z faktu, iż chodzi tu o obowiązek edukowania, a nie chodzenia do szkoły. Czym jest edukacja domowa? Jakie działania należy podjąć, aby dziecko uczyło się w domu? Czy jest to korzystne dla dziecka?
Czym jest edukacja domowa?
W Polsce edukacja domowa to ciągle jeszcze mało popularne zjawisko jednak liczba rodzin, które się na nią decydują, z roku na rok wzrasta. Rodzice mają prawo wyboru formy edukacji swoich dzieci, jedną z nich jest właśnie nauczanie domowe. Co to oznacza? Rodzice lub opiekunowie prawni zobowiązują się do zapewnienia odpowiednich warunków dla swoich dzieci do nauki w domu, tak aby mogły realizować aktualną podstawę programową MEN. W celu weryfikacji efektów i postępów ucznia regularnie przystępuje on do egzaminów kwalifikacyjnych w szkole, do której jest zapisany (wybrana placówka na terenie województwa, które zamieszkuje uczeń).
Pierwsze kroki
Aby rozpocząć proces edukacji domowej, należy uzyskać opinię na temat ucznia z publicznej, rejonowej poradni psychologiczno-pedagogicznej. Czas oczekiwania na rozmowę z dzieckiem może się przedłużyć, nawet do kilku tygodni, warto więc wcześniej złożyć odpowiedni wniosek. Kolejnym krokiem jest wybór szkoły oraz złożenie do dyrektora wniosku z poradni oraz wniosku o wyrażenie zgody na nauczanie domowe. Do tych dokumentów należy dołączyć także oświadczenie rodziców lub opiekunów o zapewnieniu dziecku odpowiednich warunków umożliwiających realizację podstawy programowej oraz zobowiązanie, że dziecko będzie przystępować do egzaminów kwalifikacyjnych. Taką procedurę można rozpocząć w dowolnym czasie, nie ma wyznaczonych terminów na składanie dokumentów.
Nauczanie domowe w praktyce
Rodziny, które decydują się na edukację domową, zwykle są zadowolone z tej zmiany. Organizacja takiej nauki zależy od wieku dziecka, od obszerności materiału do opanowania, od dyspozycyjności i pomysłowości rodziców oraz wsparcia szkoły, do której zapisany jest dziecko. Są nawet szkoły określane jako przyjazne edukacji domowej, które organizują dla tych uczniów nie tylko egzaminy, ale też różnego rodzaju zajęcia dodatkowe czy wycieczki. Codzienna nauka w domu odbywa się z pomocą rodzica/opiekuna. Starsze dzieci i młodzież część materiału przerabiają samodzielnie. Wygodnym rozwiązaniem jest także zaangażowanie profesjonalisty korepetytora lub zapisanie dziecka na dodatkowe zajęcia, które pomogą w edukacji domowej.
Edukacja domowa to ciekawa alternatywa dla tradycyjnych metod nauczania. Jest dostosowana do potrzeb i predyspozycji ucznia, daje możliwość wprowadzania innowacyjnych i kreatywnych metod nauczania, dziecko nie jest narażone na stres i presję czasu. Opcja warta rozważenia.