Rok szkolny 2019/2020 zbliża się wielkimi krokami. To czas, kiedy uczniowie ze swoimi rodzicami zaczynają kompletować wyprawki szkolne. Już od paru dni widzimy w sklepach kolorowe zeszyty, notatniki oraz różnego rodzaju przybory i akcesoria szkolne. Co właściwie należy kupić? Jaki jest koszt wyprawki szkolnej?
Lista zakupów szkolnych
Oczywiście, zawartość wyprawki szkolnej zależy od potrzeb dziecka, jednak pewne rzeczy są niezbędne i trzeba je wymieniać co roku. Do tej grupy z pewnością należą podręczniki i zeszyty ćwiczeń. W tym roku uczniowie szkół podstawowych będą korzystali z darmowych podręczników dostępnych w bibliotekach szkolnych. Rodzice powinni zakupić zeszyty ćwiczeń. Niestety, uczniowie szkół średnich będą musieli zapłacić za całe komplety podręczników.
Żaden uczeń nie obędzie się też bez zeszytów do sporządzania notatek. Powinno ich być tyle, co przedmiotów w szkole. Najczęściej wymagane są zeszyty w kratkę, wyjątkiem są zeszyty do języka polskiego i muzyki. Nie zapominajmy też o blokach rysunkowych i technicznych na zajęcia plastyczne. Ceny zeszytów i bloków są różne, w zależności od ilości kartek, rodzaju oprawy i tematyki okładki.
Kolejną pozycją na liście wyprawki są artykuły plastyczne i przybory szkolne. Długopisy, ołówki, kredki, flamastry są często używane, dlatego trzeba je uzupełniać na bieżąco. Takie artykuły jak farby, plastelina, korektor, kolorowe długopisy, czy zakreślacze czasami wystarczają na dłużej niż jeden rok szkolny. Podobnie jest z trwalszymi przyrządami jak linijka, ekierka, cyrkiel, gumka, temperówka, albo sam piórnik.
Większe akcesoria, które są niezbędne dziecku w szkole to plecak, obuwie i strój sportowy. Jeżeli zainwestujemy w rzeczy lepszej jakości, jest większa szansa, że posłużą dłużej. Jednak w przypadku młodszych dzieci, które szybko rosną, takie zakupy trzeba robić nawet częściej niż raz w roku.
Koszt wyprawki szkolnej
Wyposażenie ucznia to spore obciążenie dla domowego budżetu. Według Centrum Badań Opinii Społecznej koszt wyprawki rok temu wynosił 1051 zł, w tym roku ta kwota prawdopodobnie wzrośnie. Dużym wsparciem są programy 500+ i 300+ przyznawane na każde dziecko, należy jednak pamiętać o złożeniu odpowiedniej dokumentacji w wyznaczonym terminie.
Przed zakupami można zrobić dokładny przegląd rzeczy przydatnych do szkoły, być może nie trzeba kupować wszystkiego teraz. Stwórzcie listę najpotrzebniejszych pozycji. Warto zapoznać się z ofertami różnych sklepów i wybrać najkorzystniejsze oferty. Wiele produktów będzie przeceniona pod koniec miesiąca, można więc wstrzymać się z wielkimi zakupami przez jeszcze parę dni. Jeżeli budżet jest mniejszy lepiej skupić się na najpotrzebniejszych rzeczach i stopniowo gromadzić resztę.